Güvenlik Soruşturması Neden Uzun Sürer?

ileadmin

Güvenlik Soruşturması Neden Uzun Sürer?

Güvenlik soruşturması neden uzun sürer gibi bir çok soru yönelten kursiyerlerimize yardımcı olmak ve bilgi vermek amacıyla bu yazımızı hazırladık. Bu yazımızda sadece güvenlik soruşturması ile alakalı bilgileri okuyabilir ve neden uzun sürdüğü, hangi işlemlerin yapıldığı hakkında bilgiler alacaksınız.

Güvenlik Soruşturması Neden Uzun Sürer?

Güvenlik soruşturması bir çok alanda istendiği gibi (memurluk başvurusu, özel güvenlik, zabıta, belediye v.b) özel güvenlik kimlik kartı çıkartılırken de istenen bir formdur. Bu formda hem formu dolduran kişinin kimlik bilgileri istenirken hemde aile bilgilerinden bir takım bilgilere ihtiyaç duyulur. Genel olarak güvenlik soruşturması formu bilgisayar ile doldurulur ve bir çıktısı alınarak bilgiler muhtarlık tarafından onaylatılır.

Örneğin özel güvenlik kimlik kartı alacak özel güvenlik adaylarından istenen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu” yukarıda belirttiğimiz şekilde doldurulduktan sonra muhtara onaya gider. Arından bu belge Emniyet Müdürlüğüne randevu sisteminden randevu alınarak diğer belgeler ile teslim edilir. Peki bundan sonra neler olur? Bu belge nerelere gider?

Güvenlik Soruşturması Nerelerden Geçiyor?

Özel güvenlik adayları aldığı bu belgeyi diğer belgeler ile Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim etmektedir. Bu belge Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından işlem sırasına konulduktan sonra (burada diğer binlerce müracaatı da göz önüne almak gerekiyor) ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bir yazı yazar. Bu yazıda sizin soruşturmanızı yapmasını isterler.

İkamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü bu yazıyı aldıktan sonra görevli polis memurları sizi araştırmaya başlar. Gerektiği taktirde yan komşunuza, bakkala, muhtara kadar ne iş yaptığınızı, gerçekten o adreste mi ikamet ettiğinizi ve bilinmesi gereken tüm soruları yöneltebilir. Ayrıca sicil araştırması da yapılır. Örneğin daha önce bir kavgaya karışıp, karışmadığınız, bir suç işleyip işlemediğiniz gibi bir takım bilgiler sor durulur. Eğer hiç bir problem çıkmaz ise İlçe Emniyet Müdürlüğü tekrardan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne “olumlu tahkikat” yazısı yazar. Böylece soruşturmanız bitmiş olur.

İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne yazdığı bu yazı neticesinde belgeniz Ankara EGM’ye olumlu olarak gönderilir ve kimlik yapım aşamasına geçilir. İnternet üzerinde bir çok kişi güvenlik soruşturmasının uzun sürdüğü ile alakalı yazılar yazmışlar ancak meşakkatli bir iş olduğunu unutmamak lazım. Unutmayın ki;

 • Sizin gibi güvenlik soruşturması yapılması gereken binlerce insan var.
 • İlçe emniyetlerde soruşturma yapan memur sayısı az olabilir.
 • Ayrıca Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’nün , EGM’nin iş yoğunluğunu da göz önüne almak gerekir.

 

Yazar hakkında

admin administrator

6 yorum

NilüferYayın tarihi5:13 pm - Ara 9, 2018

Merhaba ben 75. Dönem sıvanı kazandım mayıs’ın 7 gibi evraklarımı verdim Karakoldan çağrıldım benim mah. nin poliyle görüştüm bana polis şöle dedi işlemi hızlandırmak adına sizi çağırdım görmek istedim eğer kafamda size karşı bir şüphem olsaydı yine mahalleye gidip soruşturacaktım şimdi evraklarını güvenlik şubeye göndereceğim onlar da Ankaraya gönderecekler kimliğin basılıp adresine gelecek dedi. Bu durum da benim soruşturmam bitmiş olmuyor mu? Üzerinden 4 aydan fazla toplam da 7 doldu halâ bir gelişme yok ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

aytaçYayın tarihi5:34 am - Şub 8, 2019

admin bn bir cok suctan sabıkalıyım ama terör yada siyasi bi işim olmadı eski hukumlu olarak kadroya alındım 3 aydır guvenlık sorusturmasından ceap gelmedi bu işin olmasını cok istiyorum şansım nedir acaba

  adminYayın tarihi12:50 pm - Mar 7, 2019

  Merhaba Aytaç Bey.
  Bunu en iyi Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne giderek öğrenebilirsiniz.
  Mümkünse mahkeme kararlarınız ile gidip, TC kimliğiniz ile şubede sorgulatın.
  En doğru kararı size şubeden söyleyeceklerdir.

Serdal öndrrYayın tarihi7:53 pm - Şub 8, 2019

2017 martta sınavı kazandım emniyete başvuru yapmadım şuan yapsam olurmu

  adminYayın tarihi12:49 pm - Mar 7, 2019

  Evet olur. Eğer evraklarınızın tarihleri geçmedi ise başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak başvuruyu yapmadan, sertifikanızı aldığınız kurum ile tekrar görüşür ve yeni evrak listenizi alırsanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvelik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy