Güvenlik Eğitimi (Bakanlık Onaylı Güvenlik Eğitimi)

Güvenlik eğitimi almak ve özel güvenlik sertifikası sahibi olup işe başlamak için sizlere güvenlik eğitimi aşamalarının her detayını anlatmak böylece eğitimler, sınavlar ve kimlik kartı aşamalarını adım adım takip etmeniz için güncel bir yazı hazırlamak istedik.

Güvenlik Eğitimi

Bu yazıyı okuduğunuza göre özel güvenlik görevlisi olmaya karar vermiş veya karar aşamasında olduğunuzu düşünüyorum. Özel güvenlik görevlisi olabilmek için hangi aşamalardan geçeceğinizi, ne gibi harcamalar yapacağınızı, fiyatları, güvenlik eğitiminde hangi dersleri göreceğinizi ve bir çok soru aklınızı kurcalıyor. Size bu kararı alma aşamasından özel güvenlik kimlik kartınızı alacağınız zamana kadar her şeyi anlatacağız.

Güvenlik Eğitimi

Özel Güvenlik Görevlisi olabilmeniz 5188 sayılı yasanın 10. maddesinde belirtilen özel güvenlik görevlisi olmak için bazı şartlara uyumlu olmanız gerekmektedir. Bu şartlar aşağıda madde madde belirtilmiştir.

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

2) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz ortaokul mezunu olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmak.

3) Silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise mezunu olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmak.

4) Taksirli suçlar hariç olmak üzere, ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veya affa uğramış olsa bile Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlarla, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, emniyeti suiistimal, sahtecilik, hileli iflas veya istimal ve istihlak kaçakçılığı hariç kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma, Devlet sırlarını açığa vurma, laf atma, sarkıntılık, ırza tasallut, ırza geçme, kız, kadın veya çocuk kaçırma ve alıkoyma, fuhşa teşvik, fuhuş için aracılık, uyuşturucu madde kullanma, uyuşturucu madde kaçakçılığı suçlarından dolayı hükümlü bulunmamak.

5) Kamu haklarından yasaklı olmamak.

6) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile özürlü bulunmamak.

7) 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Eğer yukarıdaki şartlara uyumlu iseniz güvenlik eğitimi almak ve resmi özel güvenlik kimlik kartı çıkartmak için hiç bir problem olmayacaktır. Kararınızı verdiniz ve güvenlik eğitimi almak istiyorsunuz. Peki şimdi ne yapacaksınız?

Silahlı Güvenlik Eğitimi mi? Silahsız Güvenlik Eğitimi mi?

İkinci aşamada hangi güvenlik kimlik kartını almanızı seçeceğiniz aşamadır. Silahlı mı? Silahsız mı? Burada şu tercihi yapmanız için iki durum var.

  • 18 yaş ve en az 8 yıllık ortaokul mezunuysanız silahsız güvenlik eğitimi
  • 21 yaş üstü ve en az lise mezunu iseniz silahlı güvenlik eğitimi

tercihini yapmanızı tavsiye ederiz. Peki neden? Silahlı kimliği alan kişiler hem silahlı projelerde hem silahsız projelerde çalışabilir. Ancak silahsız güvenlik kimliği alan kişiler sadece silahsız projelerde çalışabilir. Bazen maaş olanakları silahlı projelerde daha fazla olmaktadır.

NOT: 18 yaş altı kişiler kimlik alamaz.

Güvenlik Eğitimi Kurumu

Güvenlik eğitimi işinin üçüncü aşaması ise güvenlik eğitimi alacağınız eğitim kurumuna kayıt yaptırmaktır. Kurumumuz Bakanlık Onaylı Sertifika vermektedir. Ancak kurumumuza eğitim kaydınızı yaptırmak için bir takım evraklar hazırlamanız gerekir. Bu evraklar aşağıdaki gibidir.

SİLAHLI GÜVENLİK EĞİTİMİ KURS KAYIT EVRAKLARI

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Diploma veya Öğrenci Belgesi
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

SİLAHSIZ GÜVENLİK EĞİTİMİ KURS KAYIT EVRAKLARI

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Diploma veya Öğrenci Belgesi
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

hazırladığınız evraklar ile kurumumuza müracaat ederek kaydınızı yaptırabilirsiniz. Sizlere tavsiyemiz bu evrakları hazırlamadan sadece nüfus cüzdan fotokopisi ile gelip ön kaydınızı yaptırıp, sonrasında kalan evrakları hazırlamanız. Peki neden? Güvenlik eğitimi kontenjanları hızlı dolmaktadır. Ön kaydınızı yaptırmanız sizin için yer ayırmamızı sağlar.

Güvenlik Eğitimi Dersleri

Kurs kaydınızı yaptırdıktan sonra yaklaşık olarak 5-10 gün içerisinde dersleriniz başlar. Güvenlik eğitiminde göreceğiniz dersler matematik, fen yada Türkçe gibi değil tamamen branş derslerinden oluşur. Sınavlarda göreceğiniz bu derslerden sorular çıkar.

Aşağıda güvenlik eğitimi esnasında göreceğiniz dersler mevcut. Dilerseniz göz atabilir veya buraya tıklayıp, geniş ve detaylı bilgileri görebilirsiniz.

TEMEL SİLAHSIZ EĞİTİM
DERSLER Saat
Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları 20
Güvenlik Tedbirleri 20
Etkili İletişim 12
Temel İlk Yardım 10
Kalabalık Yönetimi 10
Kişi Koruma 9
Yangın Eğitimi 8
Güvenlik Sistem ve Cihazları 5
Genel Kollukla İlişkiler 4
Uyuşturucu Madde Bilgisi 2
Toplam 100
TEMEL SİLAHLI EĞİTİM
DERSLER Saat
Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları 20
Güvenlik Tedbirleri 20
Etkili İletişim 12
Temel İlk Yardım 10
Kalabalık Yönetimi 10
Kişi Koruma 9
Yangın Eğitimi 8
Güvenlik Sistem ve Cihazları 5
Genel Kollukla İlişkiler 4
Uyuşturucu Madde Bilgisi 2
Silah Bilgisi ve Atış 20
Toplam 120

Dersler bittikten sonra artık sınav aşamasına geçilir. Derslerden sonra genel olarak bir ay kadar bir boşluk zaman kalır. Bu da dersleri pekiştirmek ve evinizde bol bol soru çözme zamanının geldiğini gösterir.

Güvenlik Eğitimi Sınav Puanı Hesaplaması

Özel güvenlik sınavına girdikten sonra puan hesaplaması yapmak isteyen bir çok kursiyerimiz oluyor. Puan hesaplaması için size yardımcı olabilecek bir video hazırladık. Dilerseniz bu videoyu izleyip, puanlama hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

NOT: Eğer video açılmıyorsa buradan izleyebilirsiniz.

Güvenlik Eğitimi Sertifikası

Girmiş olduğunuz özel güvenlik sınavını kazandığınızı düşünerek devam edelim. Sınavı kazandıktan yaklaşık bir ay sonra resmi güvenlik eğitimi sertifikanızı teslim alırsınız ve sertifika ile beraber bir kaç evrak hazırlamanızı isteriz.

Bu hazırlamış olduğunuz evrakları toparlar ve İEM randevu sisteminden randevu alarak Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne bu evrakları teslim edersiniz. Evrakları teslim ettiğiniz gün itibari ile araştırmanız yapılır ve olumlu olan araştırma sonucunda kimliğiniz evinize PTT yolu ile teslim edilir.

Artık kimliğinizde geldiğine göre güvenlik eğitimi aşaması tamamlanmış olur. Resmi özel güvenlik kimlik kartınız ile Türkiye sınırları içerisinde tüm projelere başvuru yapabilir ve iş olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Güvenlik eğitimi hakkında detaylı bir yazı olduğunu düşünüyoruz. Eğer aklınızı kurcalayan sorular varsa mutlaka bizimle irtibata geçip sorularınızı sorabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü