Güvenlik Kursu

Güvenlik kursu hakkında bilgi alabileceğiniz bir rehber yazı hazırlamak ve siz özel güvenlik kursiyer adaylarını ilgilendirecek tüm konuları bu yazı altında toplamak istedik. Güvenlik kursu Sorunuzun tüm cevaplarını bulabileceğiniz bu rehber yazıda anlamadığınız veya sormak istediğiniz tüm soruları iletişim menüsünden bizlere sorabilirsiniz.

Güvenlik Kursu

Güvenlik kursu, özel güvenlik eğitimi alabileceğiniz ve İç İşleri Bakanlığı’nın düzenlediği sınava girerek başarılı olmanız sonucunda yine Bakanlık onaylı sertifika alabileceğiniz bir eğitim kurumudur.

Güvenlik kursu açabilmek ve sonucunda güvenlik eğitimi verebilmek için mutlaka İç İşleri Bakanlığı’ndan Faaliyet İzin Belgesi alınması gerekmektedir. Faaliyet izin belgesi almayan hiç bir kurum güvenlik eğitimi veremez. Özellikle son zamanlarda güvenlik kursu diye açılmış ancak güvenlik kursu ile alakalı olmayan ve “danışmanlık firması” adı altında insanları dolandırıcı firmalar türemiş durumdadır. Bu nedenle güvenlik kursuna kayıt yaptırırken mutlaka faaliyet izin belgesine bakmalısınız. Firmamızın faaliyet izin belgesi aşağıdadır.

Güvenlik Kursu Faaliyet Belgesi

Güvenlik Kursu için Şartlar Nelerdir?

Güvenlik kursu görmek için öncelikle şartlara uymanız ve silahlı yada silahsız özel güvenlik seçimi yapmanız gerekmektedir. Bu şartlar öncelikli olarak şöyledir;

 • T.C. Vatandaşı Olmak
 • Silahlı özel güvenlik için 21 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olmak
 • Silahsız özel güvenlik olabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve en az ortaokul mezunu olmak

Eğer yukarıdaki şartlar size uygun ise güvenlik kursu için başvuru yapabilir ve özel güvenlik kursuna kaydınızı yapabilirsiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Kursu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Silahlı özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için öncelikle silahlı özel güvenlik kursu almanız gereklidir. Bunun içinde kursumuza kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt esnasında sizlerden bir kaç evrak getirmenizi isteyeceğiz. Bu evraklar silahlı özel güvenlik eğitimine kayıt için gerekli evraklar olacaktır.

Bu evraklar şu şekildedir;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Diploma veya Öğrenci Belgesi
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Not: Dilerseniz kurumumuza sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelerek yerinizi ayırtabilir ve ön kayıt olabilirsiniz. Böylece herkesten önce yerinizi ayırmış ve ön kaydınızı yaptırmış olursunuz.

Silahsız Özel Güvenlik Kursu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Silahsız özel güvenlik kursu için kursumuza kayıt olurken getirmeniz gereken bazı evraklar vardır. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Diploma veya Öğrenci Belgesi
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • İkametgâh (E-devletten veya muhtardan)
 • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet Hastanesinden alınması zorunlu olan, KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, başhekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Not: Dilerseniz kurumumuza sadece nüfus cüzdanı fotokopiniz ile gelerek yerinizi ayırttırabilir ve ön kayıt olabilirsiniz. Böylece herkesten önce yerinizi ayırmış ve ön kayıt olmuş olursunuz.

Güvenlik Kursu Ne Kadar Sürer?

Güvenlik kursu silahlı eğitim yaklaşık olarak 17 gün sürmektedir. Yasal olarak silahlı özel güvenlik olmak isteyen adayların 120 ders saati, silahsız özel güvenlik olmak isteyen adayların ise zorunlu 100 saat eğitim görmeleri gerekmektedir.

Eğitimler bittikten sonra kurs tarafından dahil edileceğiniz resmi sınavda başarı oranlarını yakalamalı ve sınavlardan başarılı olduktan sonra güvenlik sertifikanızı teslim almalısınız.

Güvenlik Kursu Hangi Eğitimlerden Oluşur?

Güvenlik eğitimi matematik, biyoloji veya kimya gibi derslerden değil tamamen mesleki eğitim derslerinden oluşmaktadır. Bu derslere katılım zorunlu olup tek öğrenme ve sınavlarda başarılı olma yolu derslere katılımdan geçmektedir.

Aşağıda özel güvenlik eğitimi almak isteyen adayların eğitim saatleri ve ders konuları yer almaktadır. Bu listeden güvenlik kursuna katıldığınızda göreceğiniz dersler görünmektedir.

TEMEL SİLAHSIZ EĞİTİM YENİLEME SİLAHSIZ EĞİTİM
DERSLER Saat DERSLER Saat
Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları 20 Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları 10
Güvenlik Tedbirleri 20 Güvenlik Tedbirleri 10
Etkili İletişim 12 Etkili İletişim 8
Temel İlk Yardım 10 Temel İlk Yardım 4
Kalabalık Yönetimi 10 Kalabalık Yönetimi 4
Kişi Koruma 9 Kişi Koruma 4
Yangın Eğitimi 8 Yangın Eğitimi 4
Güvenlik Sistem ve Cihazları 5 Güvenlik Sistem ve Cihazları 3
Genel Kollukla İlişkiler 4 Genel Kollukla İlişkiler 2
Uyuşturucu Madde Bilgisi 2 Uyuşturucu Madde Bilgisi 1
Toplam 100 Toplam 50

 

TEMEL SİLAHLI EĞİTİM YENİLEME SİLAHLI EĞİTİM
DERSLER Saat DERSLER Saat
Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları 20 Özel Güvenlik Hukuku ve Kişi Hakları 10
Güvenlik Tedbirleri 20 Güvenlik Tedbirleri 10
Etkili İletişim 12 Etkili İletişim 8
Temel İlk Yardım 10 Temel İlk Yardım 4
Kalabalık Yönetimi 10 Kalabalık Yönetimi 4
Kişi Koruma 9 Kişi Koruma 4
Yangın Eğitimi 8 Yangın Eğitimi 4
Güvenlik Sistem ve Cihazları 5 Güvenlik Sistem ve Cihazları 3
Genel Kollukla İlişkiler 4 Genel Kollukla İlişkiler 2
Uyuşturucu Madde Bilgisi 2 Uyuşturucu Madde Bilgisi 1
Silah Bilgisi ve Atış 20 Silah Bilgisi ve Atış  10
Toplam 120 Toplam 60

Güvenlik Kursu Sonrası İş Garantisi

İç İşleri Bakanlığı, özel güvenlik kurslarına haksız kazanç sağlanmaması amacıyla iş garantisi vermeyi veya bu tip vaatlerde bulunmayı YASAKLAMIŞTIR. Bu nedenle hiç bir özel güvenlik kursu iş garantisi veremez veya size bir vaatte bulunamaz.

İnternet üzerinde gördüğünüz ve iş vaadinde bulunmuş tüm ilan, reklam, pano veya broşürler genel olarak doğru değil ve güvenlik olmak isteyen adayları kandırmak amacıyla hazırlanmış ilan ve reklamlardır. Size iş garantisi veren hiç bir kuruma inanmamalı ve gerekiyorsa CİMER ve BİMER’e şikayette bulunmalısınız.

Güvenlik Kursu Merkez ve Ön Kayıt Büroları

Firmamızın İstanbul Mecidiyeköy merkezli ve Şirinevler, Avcılar, Bağcılar ve Gaziosmanpaşa ilçelerinde reklam, tanıtım ve ön kayıt büroları bulunmaktadır. Tüm ön kayıt bürolarımızdan işlemlerini yürütebilir ve gerekli bilgileri alabilirsiniz.

Güvenlik Kursu Online Kayıt

Eğer güvenlik görevlisi olmaya karar verdiniz ve detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayarak ön kayıt formunu doldurabilir ve gerekli tüm bilgileri alabilirsiniz.

Güvenlik kursu ile alakalı diğer tüm sorularınızı iletişim menüsünden bizlerle irtibata geçerek sorabilir veya Whats app üzerinden irtibata geçebilirsiniz.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü