Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Güvenlik sertifikası nasıl alınır? Güvenlik sertifikası almak için hangi evraklar gerekli veya güvenlik sertifikasını alabilmek için hangi şartlara uygun olmak lazım? Tüm bu sorularınıza cevap verecek yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Öncelikle güvenlik sertifikasını alabileceğiniz tek yer Özel güvenlik eğitim kurumudur. Bunun dışında “danışmanlık firması” , “iş vaadi veren yerler güvenlik firmaları” veya “iş garantisi veren danışmanlıklar” güvenlik sertifikası veremez. İç İşleri Bakanlığı’na bağlı özel güvenlik eğitimi veren firmalar dışında hiç bir yere kayıt olmayın. Peki bunu nasıl anlayacağız?

Eğer Güvenlik sertifikası nasıl alınır? sorusuna yanıt arıyorsanız ilk bakmanız gereken madde aşağıdaki örnekte gördüğünüz gibi İç İşleri Bakanlığı’nın verdiği faaliyet izin belgesinin olduğu kuruma kayıt olmalısınız. Aksi halde kesinlikle kayıt yaptırmayın!

Güvenlik İzin Belgesi

Güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusunun yanıtına geçecek olursak ilk iş hangi tür güvenlik belgesi almak istediğinizin kararını vermektir.

Silahlı Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Silahlı güvenlik belgesi almak için sizlere daha önce silahlı güvenlik eğitimi adlı bir yazı hazırlamıştır. Dilerseniz o yazıya da göz atmanızda fayda var. İlk olarak silahlı güvenlik belgesi alabilmek için bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Bu şartlardan ilki yaş ve mezuniyet şartıdır.

 • 21 yaşında olmak
 • En az lise mezunu olmak

Eğer bu şartlara uygun olduğunuzu düşünüyor ve herhangi bir sağlık sorununuz yoksa güvenlik belgesi almak için eğitim kurumumuza müracaat edebilirsiniz.

Silahlı Güvenlik Belgesi Nasıl Alınır?

Güvenlik belgesini silahlı alabilmeniz için ve eğitim kurumumuza kayıt olabilmeniz içinde bir takım evrakları hazırlamanız gerekecek. Bu evraklar ise,

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet biyometrik resim
 • Diploma fotokopisi
 • Sağlık Raporu (Devlet hastanesinden alınmış heyet raporu zorunludur)

Bu evrakların hepsini tamamladıktan sonra eğitim kurumumuza müracaat edebilirsiniz. Müracaat esnasında ve sonrasın tüm bilgileri aktarıyor olacağız. Ayrıca yazının devamında da bilgilendirme yapacağım. Şimdi silahsız güvenlik belgesi nasıl alınır sorusuna da değinelim.

Silahsız Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Silahsız güvenlik belgesi almak içinde daha önce hazırladığımız silahsız güvenlik eğitimi yazımıza göz atmanızda fayda var. Silahlı da olduğu gibi silahsız güvenlik belgesi almak için yine bazı şartlara uygun olmanız gerekiyor. Eğer aşağıdaki şartlara haizseniz silahsız güvenlik belgesi alabilmek için ilk şarta uygunsunuz demektir.

 • 18 yaşında olmak
 • En az ortaokul mezunu olmak

Eğer bu şartlara uygun olduğunuzu düşünüyor ve herhangi bir sağlık sorununuz yoksa silahsız güvenlik belgesi almak için eğitim kurumumuza müracaat edebilirsiniz.

Silahsız Güvenlik Belgesi Nasıl Alınır

Güvenlik Belgesi Nasıl Çıkartılır?

Güvenlik belgesi çıkartmak için yukarıdaki seçimlerden silahlı veya silahsız tercihi yaptıktan sonra bir takım evraklar çıkartmanız gerekecek. Bu evrakları hazırladıktan sonra kurumumuza müracaat ederek kurs programınızı başlatabilirsiniz.

Silahlı Güvenlik Belgesi Kayıt Evrakları

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Diploma veya Öğrenci Belgesi
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Silahsız Güvenlik Belgesi Kayıt Evrakları

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Diploma veya Öğrenci Belgesi
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Yukarıdaki evrakları hazırladıktan sonra kurumumuza müracaat ettiğiniz taktirde sizleri en yakın özel güvenlik sınavına hazırlayacak ve sınava dahil edeceğiz. Sınavda başarılı olmanız durumunda tarafınıza Bakanlık Onaylı resmi sertifika belgesi verilecektir.

Güvenlik sertifikası nasıl alınır?

Güvenlik sertifikası nasıl alınır veya güvenlik belgesi nasıl çıkartılır yazımızın sonuna geldik. Umarım sizlere bu yazımız yardımcı olmuştur. Bir sonraki yazımızda tekrar görüşmek üzere…

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü