Güvenlik sertifikası nedir? Nasıl Alınır? Güvenlik sertifikası alma şartları nelerdir? Güvenlik sertifikası yenileme ve güvenlik sertifikası kaç ayda alınır? Güvenlik sertifikası fiyatları ve güvenlik sertifikası sorgulama gibi aklınıza takılan tüm soruların cevabını bu yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası Nedir? Nasıl Alınır?

Güvenlik sertifikası, özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların güvenlik kursuna kayıt olduktan ve derslerini tamamladıktan sonra Bakanlık tarafından yapılan sınava girerek, sınavdan başarılı olması durumunda adaya verilen sertifikadır.

Güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusunun cevabı ise bir kaç adımdan geçmektedir. Bu aşamaları kabaca sıralamak gerekirse işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

İlk Aşama : Özel güvenlik kursuna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Bunun için;

 • Nüfus cüzdan fotokopisi
 • Diploma Fotokopisi
 • 2 Adet Biyometrik Resim

yeterli olacaktır. Ancak güncel bilgiyi iletişim menüsünden alabilirsiniz.

İkinci Aşama : Özel güvenlik kursuna kaydınızı yaptırdıktan sonra kurs size özel güvenlik eğitimleri verecektir. Eğitimler tamamlandıktan sonra yine özel güvenlik kursu, sizi, Bakanlık tarafından yapılan sınava dahil edecektir.

Üçüncü Aşama : Bakanlık tarafından yapılan özel güvenlik sınavına girip kazandıktan sonra Bakanlık Onaylı Güvenlik Sertifikası, güvenlik kursu tarafından size teslim edilecektir.

Ancak bilmenizde fayda var. Güvenlik sertifikası ile çalışamazsınız. Bunun için güvenlik sertifikasını özel güvenlik kimlik kartına çevirmeniz gereklidir. Bu konuda kursumuz sizlere gerekli desteği verecektir.

Güvenlik Sertifikası Alma Şartları Nelerdir?

Güvenlik sertifikası almak için bazı şartlar vardır. Bu şartlara uygun olmadığınız taktirde güvenlik sertifikası alamaz dolayısı ile de özel güvenlik görevlisi olamazsınız. Güvenlik sertifikası alma şartlarını sizler için ikiye ayıracağız. Birincisi genel şartlar olacak. Diğeri ise sağlık şartları olacaktır.

 

Genel Şartlar

Güvenlik sertifikası alma şartları arasında önce genel şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Peki nedir bu genel şartlar?

 • T.C. vatandaşı olmanız gerekmektedir.
 • Silahlı güvenlik sertifikası almak için en az lise, silahsız güvenlik sertifikası almak için ise en az ortaokul yani 8 yıllık ortaöğretim bitirmeniz gerekiyor.
 • Yine silahlı için 22 yaşından gün almış, silahsız güvenlik sertifikası almak için ise 19’undan gün almış olmak gerekir.
 • Kamu haklarından mahrum olmamak ve herhangi bir suçtan dolayı 1 yıldan fazla hapis cezası almamış olmak gerekmektedir.

 

Sağlık Şartları

Güvenlik sertifikası alma şartları arasında ikinci şart kısmı ise sağlık şartlarıdır.

 • Akıl sağlığının yerinde olması
 • Kulak, burun, boğaz, dahiliye, ortopedi, nöroloji, göz ve psikiyatr dallarında ileri derecede hastalığa sahip olmamak gerekir.
 • Uyuşturucu ve psikiyatrik ilaç kullanımı geçmişinizin olması durumunda da güvenlik sertifikası almak oldukça zora girmektedir. 

Güvenlik Sertifikası Yenileme

Güvenlik Sertifikası Yenileme

Güvenlik sertifikası yenileme veya özel güvenlik kimlik kartı yenileme aslında aynı işlemlerdir. Daha doğrusu yapılacak işlemler aynıdır. Bunun için yapmanız gerekenler sırası ile şöyledir;

 • Güvenlik sertifikası veya güvenlik kimlik kartı ile beraber güvenlik kursumuza gelin.
 • Kaydınızı yapalım ve derslerinizi gördükten sonra Bakanlığın yaptığı sınava sizleri dahil edelim.
 • 2023 yılında işleyiş olarak bu eğitimler yenileme eğitimi olarak geçmektedir. Yenileme eğitimlerinde sınavdan kalma şimdilik yoktur. Ancak sınava katılım zorunludur.
 • Sınavlar bittikten sonra sınavın açıklanması beklenir. Sınav açıklandıktan sonra da güvenlik sertifikanız çıkar.
Önemli bir not daha bırakmak gerekirse güvenlik sertifikasının süresi 5 yıldır. Bu süre bitmeden en fazla 1 yıl, en az 6 ay kala bir güvenlik kursuna başvurmanız gerekmektedir. Özellikle de güvenlik görevlisi olarak çalışıyorsanız bu sürelere çok dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde işten çıkartılma gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Güvenlik Sertifika Sorgulama ve Güvenlik Sertifikası Fiyatları

Güvenlik sertifika sorgulama hakkında bir çok soru gelmektedir. Güvenlik sertifikası herhangi bir portal üzerinden sorgulanamamaktadır. Bu sertifika daha sonrasında özel güvenlik kimlik kartına dönüştürüldüğü için ara belge denilebilir.

Güvenlik sertifikası fiyatları kısmına gelecek olursak; kurs fiyatları her yıl veya altı ayda bir defa güncellenme söz konusu olmaktadır. Güvenlik sertifikası fiyatları için en doğru bilgiyi iletişim kısmından bizlerle iletişime geçerek sorgulamaktır.