Güvenlik Sertifikası Nedir? Kurs Ücretleri Nelerdir?

Güvenlik sertifikası nedir? Kurs ücretleri nelerdir? Güvenlik sertifikası için gerekli belgeler nelerdir? Güvenlik belgesi nereden alınır ve kimler güvenlik sertifikası alamaz? Ayrıca bu sertifikayı almak ne kadar sürer ve nerelerde iş imkanı bulabilirsiniz? Tüm bu soruların cevabını arıyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası Nedir?

Güvenlik sertifikası, özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin 15 gün süren özel güvenlik derslerini görme sonrasında Bakanlığın yaptığı sınava katılıp, bu sınav sonucunda hak kazandığı resmi özel güvenlik sertifikasıdır.

Güvenlik Sertifikası

Özel güvenlik sertifikası almak sizlere aynı zamanda bir meslek kazandırır. Özel güvenlik görevlisi olma yolunda ilk yapılması gereken kursa kayıt olmak ve dersleri görüp sınavdan başarılı bir şekilde geçmektir. Sınavdan başarılı olan kişilere özel güvenlik sertifikası verilir ve bu sertifikayı aldıktan sonra kimliğe dönüştürerek hemen işe başlayabilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

Özel güvenlik sertifikası BAKANLIK ONAYLI özel güvenlik kurslarından alınır. Örneğin firmamız Bakanlık Onaylı kurumdur ve yine sertifikanız Bakanlık Onaylı olarak sizlere teslim edilir.

Point Güvenlik Danışma

Özel güvenlik eğitim kurumlarının dışında hiç bir kurum güvenlik sertifikası veremez. Bu nedenle danışmanlık, organizasyon vb takıları size “biz özel güvenlik eğitim kurumuyuz” gibi yansıtmalarda bulunan firmalardan uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Güvenlik Sertifikası Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Kursumuza kayıt yaptırmak ve silahlı özel güvenlik belgesi almak için bazı evrakları bizlere getirmeniz gerekmektedir. Bu evraklar;

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Diploma fotokopisi veya öğrenci belgesi
  • Sağlık Raporu (Devlet Hastanesinden Alınması Zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Pskiyatri ve Göz Doktorlarının kaşesi olmalı ayrıca sonuç kısmında “Silahlı özel güvenlik olur” ibaresi yer almalıdır. )

Not: Dilerseniz kurumumuza sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelerek yerinizi ayırtabilir ve ön kayıt olabilirsiniz. Böylece herkesten önce yerinizi ayırmış ve ön kaydınızı yaptırmış olursunuz.

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 2 adet biyometrik fotoğraf
  • Diploma fotokopisi veya öğrenci belgesi
  • Sağlık Raporu (Devlet Hastanesinden Alınması Zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Pskiyatri ve Göz Doktorlarının kaşesi olmalı ayrıca sonuç kısmında “Silahsız özel güvenlik olur” ibaresi yer almalıdır. )

Not: Dilerseniz kurumumuza sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ile gelerek yerinizi ayırtabilir ve ön kayıt olabilirsiniz. Böylece herkesten önce yerinizi ayırmış ve ön kaydınızı yaptırmış olursunuz.

Sertifika Fiyatları ve Kurs Ücretleri Nedir?

2021 yılı için ortalama silahlı güvenlik sertifikası 1000 TL kurs ücreti ve Sınav harcı bulunmaktadır. Silahsız güvenlik sertifikası için de 900 TL kurs ücreti ve sınav harcı bulunmaktadır. Bu ödemeler dışında sağlık raporu ücreti, özel güvenlik ruhsat harcı ve özel güvenlik kimlik kartı ücretleri de ayrı olarak düşünülmelidir.

Güvenlik Sertifikası Kurs Ücretleri

Silahlı güvenlik kimliğinizi elinize alana kadar ortalama 2300 TL civarı ücret tutarken, silahsız güvenlik sertifikası içinde ortalama 2100 TL civarı ücret çıkabilmektedir.

Güvenlik Sertifikası Kimlere Verilmez?

Güvenlik Sertifikası alamayacak kişiler ilgili kanunda aşağıda belirtilmiştir.

(Değişik: 23/1/2008 – 5728/545 md.) Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, (…)(1) zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

Güvenlik Belgesi Almak Ne Kadar Sürer?

Güvenlik Sertifikası alma süreci şu şekilde ilerlemektedir. Silahlı ve silahsız güvenlik belgesi almak isteyen adaylar için süreç özel güvenlik eğitim kurumuna kayıtla başlamaktadır. Sonrasında kursiyerler ilgili tarihte emniyet tarafından yapılan özel güvenlik sınavına girer ve sınav sonucunda başarılı olan adaylar için sınav sonuçları açıklandıktan sonra yaklaşık 2 hafta içinde valilik tarafından onaylanan özel güvenlik eğitim sertifikaları kayıt oldukları eğitim kurumundan teslim alabilirler.

Bu süreçten sonra aday özel güvenlik mesleğine başlamak için eğitim sertifikasını kimliğe çevirmelidir. Özel güvenlik sertifikasını teslim alan kursiyerler bağlı bulundukları ilin Özel Güvenlik Şube Müdürlüğünden randevu alıp randevu tarihine kadar vergi harçlarını yatırıp gerekli evraklarını hazırlamalıdır. Aday şahsen başvurusunu tamamladıktan sonra Emniyet Müdürlüğü tarafından  silahlı güvenlik için başvuran adaylar için güvenlik soruşturması yapılırken silahsız güvenlik için başvuran adaylar içinde arşiv araştırması yapılır. Yapılan tahkikatların olumlu neticelenmesi sonucunda adayın ikametine ptt kargo aracılığıyla özel güvenlik kimliği teslim edilir.

Silahlı güvenlik eğitimi hakkında daha fazla bilgi almak için buraya silahsız güvenlik eğitimi hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Güvenlik Sertifikası ile Nerelerde Çalışılır?

Öncelikle özel güvenlik  eğitim sertifikası ile çalışamazsınız. Özel güvenlik mesleğini yapabilmeniz için özel güvenlik eğitim sertifikanızı , özel güvenlik kimliğine çevirmeniz gerekmektedir.

Özel güvenlik kimliğinizi aldıktan sonra bir çok iş imkanınız bulunmaktadır. Özel güvenlik kimliğinizle Kamu kurumlarında Özel kurumlarda, Hava limanlarında ,otobüs terminallerinde, metrolarda, bankalarda, holdinglerde, fabrikalarda, eğitim kurumlarında, eğlence mekanlarında, konserlerde, spor müsabakalarında ve etkinliklerde görev yapabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü