!aaaaa

Güvenlik Soruşturması Neden Uzun Sürer?

ileadmin

Güvenlik Soruşturması Neden Uzun Sürer?

Güvenlik soruşturması neden uzun sürer gibi bir çok soru yönelten kursiyerlerimize yardımcı olmak ve bilgi vermek amacıyla bu yazımızı hazırladık. Bu yazımızda sadece güvenlik soruşturması ile alakalı bilgileri okuyabilir ve neden uzun sürdüğü, hangi işlemlerin yapıldığı hakkında bilgiler alacaksınız.

Güvenlik Soruşturması Neden Uzun Sürer?

GÜNCELLEME: Aşağıdaki yazıyı okumadan önce lütfen 14.12.2019 tarihinde yayınlanan genelgeyi okumanızı tavsiye ederiz. Genelgeyi görmek için lütfen burayı tıklayın.

Güvenlik soruşturması bir çok alanda istendiği gibi (memurluk başvurusu, özel güvenlik, zabıta, belediye v.b) özel güvenlik kimlik kartı çıkartılırken de istenen bir formdur. Bu formda hem formu dolduran kişinin kimlik bilgileri istenirken hemde aile bilgilerinden bir takım bilgilere ihtiyaç duyulur. Genel olarak güvenlik soruşturması formu bilgisayar ile doldurulur ve bir çıktısı alınarak bilgiler muhtarlık tarafından onaylatılır.

Örneğin özel güvenlik kimlik kartı alacak özel güvenlik adaylarından istenen “Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu” yukarıda belirttiğimiz şekilde doldurulduktan sonra muhtara onaya gider. Arından bu belge Emniyet Müdürlüğüne randevu sisteminden randevu alınarak diğer belgeler ile teslim edilir. Peki bundan sonra neler olur? Bu belge nerelere gider?

Güvenlik Soruşturması Nerelerden Geçiyor?

Özel güvenlik adayları aldığı bu belgeyi diğer belgeler ile Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim etmektedir. Bu belge Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından işlem sırasına konulduktan sonra (burada diğer binlerce müracaatı da göz önüne almak gerekiyor) ikamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bir yazı yazar. Bu yazıda sizin soruşturmanızı yapmasını isterler.

İkamet ettiğiniz İlçe Emniyet Müdürlüğü bu yazıyı aldıktan sonra görevli polis memurları sizi araştırmaya başlar. Gerektiği taktirde yan komşunuza, bakkala, muhtara kadar ne iş yaptığınızı, gerçekten o adreste mi ikamet ettiğinizi ve bilinmesi gereken tüm soruları yöneltebilir. Ayrıca sicil araştırması da yapılır. Örneğin daha önce bir kavgaya karışıp, karışmadığınız, bir suç işleyip işlemediğiniz gibi bir takım bilgiler sor durulur. Eğer hiç bir problem çıkmaz ise İlçe Emniyet Müdürlüğü tekrardan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne “olumlu tahkikat” yazısı yazar. Böylece soruşturmanız bitmiş olur.

İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün, Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne yazdığı bu yazı neticesinde belgeniz Ankara EGM’ye olumlu olarak gönderilir ve kimlik yapım aşamasına geçilir. İnternet üzerinde bir çok kişi güvenlik soruşturmasının uzun sürdüğü ile alakalı yazılar yazmışlar ancak meşakkatli bir iş olduğunu unutmamak lazım. Unutmayın ki;

 • Sizin gibi güvenlik soruşturması yapılması gereken binlerce insan var.
 • İlçe emniyetlerde soruşturma yapan memur sayısı az olabilir.
 • Ayrıca Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’nün , EGM’nin iş yoğunluğunu da göz önüne almak gerekir.

 

Yazar hakkında

admin administrator

42 yorum

NilüferYayın tarihi5:13 pm - Ara 9, 2018

Merhaba ben 75. Dönem sıvanı kazandım mayıs’ın 7 gibi evraklarımı verdim Karakoldan çağrıldım benim mah. nin poliyle görüştüm bana polis şöle dedi işlemi hızlandırmak adına sizi çağırdım görmek istedim eğer kafamda size karşı bir şüphem olsaydı yine mahalleye gidip soruşturacaktım şimdi evraklarını güvenlik şubeye göndereceğim onlar da Ankaraya gönderecekler kimliğin basılıp adresine gelecek dedi. Bu durum da benim soruşturmam bitmiş olmuyor mu? Üzerinden 4 aydan fazla toplam da 7 doldu halâ bir gelişme yok ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

aytaçYayın tarihi5:34 am - Şub 8, 2019

admin bn bir cok suctan sabıkalıyım ama terör yada siyasi bi işim olmadı eski hukumlu olarak kadroya alındım 3 aydır guvenlık sorusturmasından ceap gelmedi bu işin olmasını cok istiyorum şansım nedir acaba

  adminYayın tarihi12:50 pm - Mar 7, 2019

  Merhaba Aytaç Bey.
  Bunu en iyi Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne giderek öğrenebilirsiniz.
  Mümkünse mahkeme kararlarınız ile gidip, TC kimliğiniz ile şubede sorgulatın.
  En doğru kararı size şubeden söyleyeceklerdir.

Serdal öndrrYayın tarihi7:53 pm - Şub 8, 2019

2017 martta sınavı kazandım emniyete başvuru yapmadım şuan yapsam olurmu

  adminYayın tarihi12:49 pm - Mar 7, 2019

  Evet olur. Eğer evraklarınızın tarihleri geçmedi ise başvurunuzu yapabilirsiniz. Ancak başvuruyu yapmadan, sertifikanızı aldığınız kurum ile tekrar görüşür ve yeni evrak listenizi alırsanız çok daha sağlıklı olacaktır.

muratYayın tarihi1:27 am - Nis 21, 2019

15 yaşında iken hırsızlık suçuna karıştım özel güvenlik olmama engelmi

  adminYayın tarihi4:19 pm - Kas 4, 2019

  Kanunda kimler özel güvenlik olamaz sorunun yanıtı olarak;

  Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

  Demektedir.

Adnan pantuYayın tarihi1:14 pm - May 2, 2019

Ben 2019 Mart’ın 20 sinde evraklarımı kaymakamlığa teslim ettim 4 ayrı suçtan beraat düşüm kararlarımı aldım zaten herhangi iş yatar ceza almadım 5 yıl geçti üstünden kabul edildi ve güvenlik soruşturmasında gözüküyor öğrenmek istediğim herhangi bir red olumsuz sonuç alırmıyım ?

AbdullahYayın tarihi12:23 am - Haz 13, 2019

Güvenlik soruşturması ne kadar sürüyor?
Diğer sorum ise kartı almadan çalışabilmek adına herhangi bir belge evrak veriliyor mu

  adminYayın tarihi4:20 pm - Kas 4, 2019

  Abdullah bey Güvenlik Soruşturması kimlik müracaatınızı yaparken yapılmaktadır. Maksimum 1-2 ay kadar sürdüğü bilinmektedir.
  Özel Güvenlik Kimlik Kartı olmadan çalışamazsınız. Yasal değildir!

süleymanYayın tarihi8:25 am - Tem 4, 2019

Kart yenileme işlemlerinde de tekrar güvenlik ve arşiv araştırması soruşturması yapılıyor mu acaba ?

  adminYayın tarihi4:45 pm - Ara 3, 2019

  Merhaba Süleyman Bey.
  Yenileme eğitimi sonrasında sertifikanızı alacaksınız. Sertifikanız ile beraber emniyete yenileme müracaatı yapacağınız sırada güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu doldurulacak.

OğuzhaYayın tarihi6:32 pm - Tem 31, 2019

Soruşturmam bitmis randevu al gel dediler kartimi direkmi vervekler yoksa basilcakmi bursada yasiyorum ?

  adminYayın tarihi4:41 pm - Ara 3, 2019

  Merhaba Oğuzhan Bey.
  Evet randevu alıp gidebilirsiniz. Ancak ilk defa kimlik alacaksanız hemen kimlik kartınızı vermiyorlar. Önce güvenlik soruşturması yapılıyor daha sonra olumlu sonuçlandığı taktirde Ankara’dan kimliğiniz yapılıp size gönderiliyor.

CanYayın tarihi9:03 pm - Ağu 25, 2019

Arkadaşlar merhaba ben özel güvenlik kartımı aldım ancak benim bir mahkemem oldu hakim sicile işlemedi ancak daha sonra havalimanına işe girecektim güvenlik soruşturmam olumsuz dendi bu nasıl olabilir böyle bit sıkıntıda özel güvenlik kartıda alamazdım bir yardımcı olur musunuz

ArifeYayın tarihi7:17 pm - Eyl 4, 2019

Merhaba temel egitim sinavina girmeden guvenlik sorusturmasi istenebilir mi

  adminYayın tarihi4:38 pm - Ara 3, 2019

  Merhaba Arife hanım. Sınava girmeden bu işlemi yaptıramazsınız. Ancak kendinizden eminseniz ve özel güvenlik olmaya engel bir sorununuz yok ise korkulacak bir durum yoktur. Sınava girebilir ve kazandıktan sonra araştırmanızı başlatabilirsiniz.

MehmetYayın tarihi7:28 pm - Eyl 7, 2019

Çoçukken Bir kavga karıştım 15 yaşındayken 2011 de hagb aldım 3 yıl denetim verdi denetim sıkıntısız bitti 2014 de liseyi bitirip askere gittim askerligimide sorunsuz bitirip Silahlı özel güvenlik kartı aldım 2016 yılında seneye yenilemem var işimi çok seviyorum birşey olmasından korkuyorum yenilememde bir sıkıntı olurmu hiç suç işlemedim davam zaten 2014 kapandı düştü hayatımda ilkez bir hata yapmıştım bana ders oldu 11 sene olacak karakol bile görmedim çok şükür

  adminYayın tarihi4:36 pm - Ara 3, 2019

  Merhaba Mehmet Bey. Bunu kesin olarak öğrenebilmek için Nüfus cüzdanınız ile beraber Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gidip kimlik bürodan sorgulatabilirsiniz.

hasanYayın tarihi9:01 am - Eyl 28, 2019

Kimlik Başvurum Ankara Şubeye ulaşmış artık kimligimi kisa zamanda alıcam garantimi

MuratYayın tarihi9:05 am - Eki 13, 2019

Merhabalar benim 1,5 yılı aştı yenileme yaptım üstüme ait trafik cezam dahi yoktur ama hala yeni kimlik kartımı vermediler eski tiple kartımla çalısıyorum bu normalmi cimere şikayet ettim hala bi sonuç yok ne yapmalıyım sizce araştırmam devam ediyor diyorlar başkada bişi söyleyen yok subeden

İbrahimYayın tarihi2:16 pm - Eki 16, 2019

4 ay önce ehliyetimi kaptırmıştım ama taşkınlık saygısızlık hic bise yapmadım alkolden kaptırdım mahkemeye felan çıkmadım soruşturma için evraklarımı emliyet özel güvenlik şubesine bıraktım bise çıkarmı acaba

MelekYayın tarihi11:31 pm - Eki 23, 2019

Güvenlik evraklarımı hazırlayıp emniyete teslim ettim ama 2 hafta oldu nerdeyse üç hafta olacak hala kartım gelmedi emniyete gittim geçici çalışma belgesi istedim ama emniyettikler bana şuan soruşturma aşamasında o yüzden geçici belgenizi veremeyiz dediler 30 harç parasını yatırmadim acaba ondan mi geçici belgelesini vermiyolarlar.

  adminYayın tarihi4:13 pm - Kas 4, 2019

  Güvenlik soruşturmanız bittiği zaman vereceklerdir. Merak etmeyin. İstanbul çok kalabalık bir şehir olduğu için sizin gibi binlerce kişi aynı gün soruşturuluyor. Soruşturma sonucunuz kısa sürede açıklanacaktır.

FıratYayın tarihi2:19 am - Kas 14, 2019

16.10.2019 tarihinde evraklarımı teslim ettim ( Kartımı Yenilemek ) için 1 ay’a yakın bir süre geçti. sms bile gelmedi bugün güvenlik şubeyi aradım senin soruşturman daha bitmemiş bitince bankaya 30 tl yatıracaksın evrakları şubeye getireceksin dedi bende ben yenilemeyim evrakları ve banka dekontunu yatırıp teslim ettim zaten dememe rağmen görevli polis hayır yanlışın var soruşturma bitmeden dekontu almazlar dedi. Bu gibi durumlarda ne yapmam gerekiyor beni yönlendirebilirmisiniz rica etsem

  adminYayın tarihi4:34 pm - Ara 3, 2019

  Merhaba Fırat Bey. Eğer dekontun fotokopisi elinizde varsa onu götürebilir veya hangi gün yatırdığınızı hatırlıyorsanız, bankaya gidip içeriden dekont talep edebilirsiniz.

AhmetYayın tarihi5:09 am - Ara 17, 2019

Güvenlik soruşturmasi bittiğinde mesaj gelecek mi veya bir bilgilendirme olacak mi hala bir haber çıkmadı bu soruşturma devam ediyor demek mi acaba

MustafaYayın tarihi11:36 pm - Mar 16, 2020

Sözleşmeli er’in firar yoluyla sözleşmesi fesih olursa güvenlik soruşturması olumsuz olur mu?

CengizhanYayın tarihi4:01 am - May 23, 2020

Güvenlik soruşturmasında aile bireylerinden birisinin sicili kart alacak kişiyi etkilermi mesela babanın sicili kart alacak oğlunu etkilermi

İbrahimYayın tarihi11:04 pm - Haz 16, 2020

Benim devam eden Iş majkemesi var maas ödemesi yapılmadığı icin güvenlik yenileme egitimi aldim sınav kaldi, güvenlik arsiv araştırma formumda belirtmeliyim yada herhangi bir sorun olurmu benim açımdan

Bir cevap yazın

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvelik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü