Kursa Gitmeden Güvenlik Sertifikası Almak Mümkün mü?

Kursa gitmeden güvenlik sertifikası almak mümkün müdür? Özel güvenlik kursuna katılmadan güvenlik sınavlarına girebilir miyim? Online özel güvenlik sertifikası almak mümkün mü? Bu ve buna benzer tüm sorularınızın cevabını bulabileceğiniz yazımızı aşağıda okuyabilirsiniz.

Kursa Gitmeden Güvenlik Sertifikası Almak Mümkün mü?

Konuya direk sondan başlayarak girmek gerekirse “Kursa Gitmeden Güvenlik Sertifikası Almak MÜMKÜN DEĞİLDİR!” Çünkü özel güvenlik kursları hem teorik hem de uygulama eğitimlerden oluşur ve İçişleri Bakanlığı tarafından denetim altındadır.

Dolayısı ile İlçe Emniyetten habersiz bir şekilde denetime gelinir ve sınıflar düzenli olarak kontrol edilir. Yani size kursa gelmeden güvenlik sertifikası alabilirsiniz diyen hiçbir kuruma İTİMAT ETMEYİN!

Kursa Gitmezsem Ne Olur?

Özel güvenlik kurslarında her gün devamsızlık çizelgeleri alınır ve en fazla 15 gün süren bu kurslara katılamama durumunda bağlı bulunan özel güvenlik sınavına girilemez.

Ayrıca güvenlik kurslarına katılmak hem size sektör hakkında bilgi verecek aynı zamanda ileride yaşanabilecek olaylar hakkında bilgi verir. Örneğin; Güvenlik hukuku dersinde anlatılmasına rağmen “18 yaşından küçük birine kelepçe takılamaz!” konusuna değinilir. Ancak eğitime katılmadığınız taktirde bu konuyu bilemez ve göreviniz süresinde bu yanlışı yaparsanız CMK’ya göre yargılanırsınız.

Burada kursa gitmeden güvenlik sertifikası almak konusu yerine tüm eğitimlere nasıl katılabilirim ve etkili olabilirimi düşünmek daha sağlıklı olacaktır.

Bilgisiz bir şekilde özel güvenlik görevlisi olarak çalışırken hukuki olarak her an başımıza bela alabilirsiniz. Bundan dolayı bilinçli bir güvenlik görevlisi olabilmek için kursa katılmalı ve sertifikanızı almalısınız.