Nasıl Özel Güvenlik Olunur?

Nasıl özel güvenlik olunur? Güvenlik olmak için ne yapmam gerekiyor? Özel güvenlik görevlisi olabilmem için hangi evraklar gerekli? Özel güvenlik olmak ile alakalı tüm sorularınızı bu yazımızda açıklayarak sizlere bir yol haritası çizmek istiyoruz.

Nasıl Özel Güvenlik Olunur?

Bu yazımızı okuduğunuza göre özel güvenlik olmak istiyor ve hangi adımları atmanız gerektiğini bilmiyorsunuz demektir. Ancak hiç endişelenmeyin. Çünkü sizlere bu yazı nasıl özel güvenlik olunur sorusunun yanıtını fazlasıyla verecek.

Özel Güvenlik Olma Şartları

Özel güvenlik olmaya karar verdiniz. Ancak özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için ilk olarak bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Bu nedenle aşağıdaki linklerde bulunan sayfalara göz atmalı ve bu şartlara uygun olup olmadığınızı görmeniz gerekmektedir.

 1. Özel güvenlik olmak için genel şartlar
 2. Kimler özel güvenlik olamaz?

Yukarıdaki iki şartı okuduysanız ve sizin için herhangi bir engel yoksa artık diğer adıma geçmeli ve bir tercihte bulunmanız gerekiyor.

Silahlı/Silahsız Özel Güvenlik Olmak

Nasıl özel güvenlik olunur sorusunun ikinci aşaması ise silahlı veya silahsız olarak bir tercih yapmaktır. Bu tercihler yaş ve mezuniyet ile alakalıdır. Tabi bazı durumlarda silahlıya uygun olan birisi silah kullanmayı sevmediğinden silahsız olarakta tercih yapabilir. Peki nedir bu şartlar?

 • Silahlı özel güvenlik olmak için en az lise mezunu ve en az 21 yaşında olmanız gerekir.
 • Silahsız özel güvenlik olmak için ise en az ortaokul (8 yıllık ilköğretim) bitirmeniz ve en az 18 yaşında olmanız gerekir.

Not: Ayrıca silahlı özel güvenlik görevlisi hem silahlı hemde silahsız projelerde görev yapabilirken silahsız özel güvenlik görevlisi sadece silahsız projelerde görev yapabilir.

Evrak Hazırlığı ve Kursa Kayıt

Özel güvenlik olmak için artık tercihinizi yaptınız ve geri kalan işlemlerde evrak hazırlamak ve kursa kayıt olmak kaldı. Bu işlemlerden sonrası aşağıdaki evrakları tamamlayarak kursumuza kayıt olabilir veya ön kayıt yaptırarak kayıt işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Silahlı Özel Güvenlik Olmak için Kursa Kayıt Evrakları

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Diploma veya Öğrenci Belgesi
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • İkametgah (E-devletten veya muhtardan)
 • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Not: Dilerseniz kurumumuza sadece nüfus cüzdanı fotokopiniz ile gelerek yerinizi ayırttırabilir ve ön kayıt olabilirsiniz. Böylece herkesten önce yerinizi ayırmış ve ön kaydınızı yaptırmış olursunuz.

Silahsız Özel Güvenlik Olmak için Kursa Kayıt Evrakları

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Diploma veya Öğrenci Belgesi
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • İkametgâh (E-devletten veya muhtardan)
 • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Özel hastane veya polikliniklerden alınabilen, KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, başhekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Not: Dilerseniz kurumumuza sadece nüfus cüzdanı fotokopiniz ile gelerek yerinizi ayırttırabilir ve ön kayıt olabilirsiniz. Böylece herkesten önce yerinizi ayırmış ve ön kayıt olmuş olursunuz.

Özel Güvenlik Dersleri Başlıyor

Özel güvenlik olmak için kurumumuza kayıt olduktan sonra hızlı bir şekilde sınıfınız ayarlanır ve dersler başlar. Temel silahlı kursiyerler 17 gün, temel silahsız kursiyerler ise 15 gün boyunca özel güvenlik dersleri görürler. Dilerseniz özel güvenlik dersleri ve ders saatleri hakkındaki yazımızı okuyarak tüm bilgileri alabilirsiniz.

Özel Güvenlik Sınavına Giriş ve Sonuçların Açıklanması

Özel güvenlik dersleriniz bittikten sonra artık sınav tarihine kadar test çözmeli ve geçmiş sınav soru ve cevaplarına yönelmeniz gerekiyor.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü