Ortaokul mezunu silahlı özel güvenlik olabilir mi?

Ortaokul mezunu silahlı özel güvenlik olabilir mi? Ortaokul mezunu olmuş ancak liseyi bitiremeyen adayların kurumumuza en çok sorduğu sorulardan birisi de silahlı özel güvenlik olup olmayacağıdır. Bu sorunun cevabını yazımızın devamında sizler için açıkladık.

Ortaokul mezunu silahlı özel güvenlik olabilir mi?

Ortaokul mezunu silahlı özel güvenlik olabilir mi?

Özel güvenlik görevlisi olmak için adaylarda bazı şartlar aranmaktadır. Bu şartların arasında mezuniyet şartı da aranmaktadır. Silahlı özel güvenlik görevlisi için en az lise mezunu, silahsız özel güvenlik olmak için ise en az ortaokul mezunu olmak gerekmektedir. Yani ortaokul mezunu birisi silahlı özel güvenlik olamaz.

Silahlı özel güvenlik olmak için ne yapmak gerekir?

Silahlı özel güvenlik olmak için öncelikle bazı şartlar var. Bu şartların yerine getirilmesi veya uyumlu olunması gerekmektedir. Peki bu şartlar nelerdir? 5188 sayılı Kanunun 10’uncu maddesi gereğince silahlı ve silahsız özel güvenlik görevlilerinde aranan şartlar şöyledir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  • Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.
  • 18 yaşını doldurmuş olmak.
  • 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;
  1. Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.
  2. Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.
  3. Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.
  4. Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.
  5. 5188 sayılı kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
  6. Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

Yukarıdaki şartlar oluşuyor ise silahlı veya silahsız olmanız engel hiç bir şey olmayacaktır.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü