Özel Güvenlik Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Özel güvenlik eğitimi ne kadar sürüyor? Özel güvenlik eğitimi almaya karar verdiğiniz ve eğitimlerin ne kadar sürdüğünü mü merak ediyorsunuz? Kaç saat veya kaç gün sürer? Bir günde en fazla kaç saat ders işlenir? İşte tüm sorularınıza yanıt bulacak bu yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Özel Güvenlik Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Özel güvenlik eğitimi temel ve yenileme olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Temel olarak adlandırılan eğitim türü ilk defa kimlik alacaklar yada özel güvenlik sertifikasını veya özel güvenlik kimlik kartını silahsızdan silahlıya çevirenlere denirken yenileme eğitimi ise özel güvenlik kimlik kartının süresini beş yıl uzatanların aldığı eğitime verilen isimdir.

Özel Güvenlik Eğitimi Ne Kadar Sürüyor?

Peki bu özel güvenlik eğitimleri ne kadar sürüyor?

Temel Silahlı Eğitim : 120 ders saati

Temel Silahsız Eğitim : 100 ders saati

Temel Fark Eğitimi  (Silahsızdan Silahlıya Geçiş): 20 ders saati

Yenileme Silahlı Eğitim : 60 ders saati

Yenileme Silahsız Eğitim : 50 ders saati

Yukarıda eğitimlerin 5188 Sayılı Kanun kapsamında resmi olarak hangi eğitimin kaç saat sürdüğünü belirttik. Bu eğitim türlerinde zorunlu olarak bu ders saatleri işlenmektedir. Zorunlu dememizin nedeni şudur;

Örneğin temel silahlı eğitim 120 ders saati olarak geçtiği için kursiyer 120 ders saatini de görmesi gerekir. 119 saat veya 121 saat eğitim verilemez. Saati nettir ve kanun ile sabittir. Yazımızı buraya kadar okuduysanız muhtemelen peki özel güvenlik eğitimi ne kadar sürüyor? Ben saat olarak anlamadım diyebilirsiniz. Peki devam edelim…

Özel Güvenlik Eğitimi Ne Kadar Gün Sürüyor?

Özel güvenlik eğitimleri 5188 Sayılı Kanuna tabidir. 5188 Sayılı Kanun’un Birleştirilmiş Genelgesi’ne göre özel güvenlik kursu bir gün içerisinde en fazla 8 saat ders verebilir. Bir günde 8 saatin üstüne çıkamaz. Yani 9 saat ders veremez. Ayrıca haftanın 1 (bir) günü tatil günü vermesi gerekir. Bu özel durumları göz önünde bulundurursak özel güvenlik eğitimi ne kadar sürüyor sorusu yine soruluyor.

Temel Silahlı Eğitim : 15 gün + 2 gün tatil

Temel Silahsız Eğitim : 12,5 gün + 1 gün tatil

Temel Fark Eğitimi  (Silahsızdan Silahlıya Geçiş): 2,5 gün

Yenileme Silahlı Eğitim : 7,5 gün + 1 gün tatil

Yenileme Silahsız Eğitim : 6,5 gün + 1 gün tatil

Not: Yukarıdaki hesaplamalar, özel güvenlik kursunun her gün 8 ders saati ders programı yazdığı düşünülmüştür. Özel güvenlik kursu dilediği taktirde 1 günde sadece 2 ders saati de işleyebilir. Bu durumda da ders süresi uzamış olur. Ancak genel olarak yukarıdaki süreler geçerlidir.

Özel Güvenlik Eğitimi En Kısa Ne Kadar Sürüyor?

Özel güvenlik eğitimi ne kadar sürüyor konusu hesaplanırken en kısa sürede bitmesi istenir. Dilerseniz bir kaç örnekle beraber hesaplamasını yapalım. Ancak bu gün hesaplamasını yaparken aşağıdaki maddeleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

  1. Özel güvenlik kursu günde en fazla 8 ders saati ders yazabilir.
  2. Kurs süresi boyunca 7 günde bir defa tatil günü olması gerekir.

Dilerseniz hep beraber bir kaç örnek yaparak hesaplayalım.

Temel Silahlı Eğitim : 120 ders saatidir. Eğitim kurumu günde 8 saat ders verebildiği için 120 saat / 8 saat = 15 gün yapar. 7 günde bir defada tatil vermesi gerektiği için 2 günde tatil vermesi gerekir ve 15 + 2 olarak temel silahlı eğitim toplam 17 gün sürer. Bu süre minimumdur. Eğitim kurumu dilerse günde 8 saat değil 4’er saat eğitim vererek bu günü uzatabilir. Bu örnekte özel güvenlik eğitimi ne kadar sürüyor? Sorusunun cevabı olabilecek niteliği taşıyor.

Özel güvenlik eğitimleri ne kadar sürer adlı yazımızı okuduğunuza göre muhtemelen özel güvenlik dersleri ve ders saatleri yazımızda ilginizi çekebilir. Dilerseniz yazının üstüne tıklayıp bu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü