Özel Güvenlik Eğitimi

Özel Güvenlik Eğitimi son zamanlarda oldukça popüler bir meslek haline gelmiştir. Bununla beraber en çok aranan personel neredeyse özel güvenlik personelidir. Bunun nedeni ise özel güvenlik personelinin bir çok özel ve kamu alanlarında görev yapabilmesidir.

Özel Güvenlik Eğitimi

Bildiğiniz gibi özel güvenlik eğitimi almadan özel güvenlik personeli olunmuyor. Bu eğitimi alabilmeniz için faaliyet izin belgesine sahip bir özel güvenlik kursuna yazılmalı ve sınavlarına girerek başarılı olmalısınız. Başarılı olmanız durumunda da sertifikanızı kimliğe çevirmeli ve sonrasında ise iş arayışına geçmelisiniz.

Özel Güvenlik Eğitimi

Özel Güvenlik Eğitimi

Özel güvenlik eğitimi alan bir kişi rahatlıkla iş bulabilir. Bunun nedeni her gün yeni bir AVM, banka, iş kulesi, özel ve kamu kurumu açıldığından fazlasıyla iş vardır. Ancak bu işleri beğenip beğenmemek tamamen sizin elinizdedir. Kimisine yolu uzak gelirken kimisine ücreti az gelir. Gerçi son zamanlarda yapılan iyileştirmeler özel güvenlik personellerinin de yüzünü gülümsetti.

Eğer özel güvenlik olmak istiyor ve ne yapacağınızı bilmiyorsanız size bu işi anlatarak sizlere yardımcı olmak istiyorum. Yazımı dikkatlice okuyarak bu eğitimi alabilir ve başarılı olmanız durumunda nitelikli bir özel güvenlik personeline dönüşebilirsiniz.

Özel Güvenlik Eğitimi Almak İstiyorum

Öncelikle sizlere şurada yazmış olduğum “kimler özel güvenlik olamaz” yazısını okumanızı tavsiye ediyorum. Böylece özel güvenlik görevlisi olamayacak olanların birazdan aşağıya yazacağım yazıyı okumasına gerek kalmayacak.

Kimler özel güvenlik olamaz adlı yazıyı okudunuz ve herhangi bir sorun ile karşılaşmadıysanız artık şöyle bir karar vermeniz gerekiyor. Silahlı özel güvenlik eğitimi mi alsam? Yoksa Silahsız özel güvenlik eğitimi mi alsam? Buna karar vermek tamamen size kalıyor. Ancak bunlar içinde bazı şartlar var.

Silahlı özel güvenlik eğitimi almak için en az lise mezunu ve 21 yaşında olmanız gerekmektedir. Eğer silahsız özel güvenlik eğitimi almak istiyorsanız da en az ortaokul mezunu (8 yıllık) ve 18 yaşında olmalısınız. Bu iki seçimden size uyanı seçtikten sonra artık özel güvenlik eğitimi alabilecek duruma geldiniz demektir.

Güvenlik Kursu Ücretleri Nedir?

Point Özel Güvenlik olarak güvenlik kursu ücretleri dışında amacımız sizlere daha iyi bir eğitim vererek nitelikli özel güvenlik personeli yetiştirmektir. Bu nedenle güvenlik kursu ücretlerimizi uygun fiyatlardan sunmaya çalışıyoruz. Buradaki güvenlik personeli olacak adaylarımızın daha rahat ve ekonomik açıdan her bütçeye uygun bir ücret çalışması yapılmasıdır.

2017’nin Haziran ayında bulunduğumuzu düşünecek olursak halen 2016 Ocak ayının kurs ücretleri geçerli durumdadır. Başta da belirttiğimiz gibi bizim için önce kalite ve nitelikli personel yetiştirmek en önemlisidir.

Özel Güvenlik Eğitimi Nasıl Alınır?

Bu eğitimi alabilmek “özel güvenlik eğitim kurumu faaliyet izin belgesi” bulunan bir eğitim kurumuna gitmeniz şarttır. Aksi halde başka sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Örneğin Point Özel Güvenlik Eğitim Kurumu , İçişleri Bakanlığına bağlı ve faaliyet izin belgesi olan bir kurumdur.

Faaliyet İzin Belgesi

Faaliyet İzin Belgemiz

Yukarıda gördüğünüz faaliyet izin belgesi olmayan hiç bir kuruma gitmenizi tavsiye etmiyoruz. Eğitim kurumuna gittiğinizde veya gitmeden önce bazı hazırlanması gereken evraklar vardır. Bu evrakları hazırlayıp gitmeniz daha iyidir. Ancak sadece nüfuz cüzdanı fotokopisi ile de giderek ön kayıt yaptırılabilir. Hangi evrakları hazırlayacağınızı bilmiyorsanız ;

Silahlı özel güvenlik eğitimine kayıt için gerekli evraklar şunlardır:

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Diploma veya Öğrenci Belgesi
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • İkametgah (E-devletten veya muhtardan)
  • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Silahsız özel güvenlik eğitimine kayıt için gerekli evraklar şunlardır:

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Diploma veya Öğrenci Belgesi
  • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf
  • İkametgâh (E-devletten veya muhtardan)
  • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Özel hastane veya polikliniklerden alınabilen, KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, başhekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahsız Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Silahlı veya silahsız tercihi yaptıktan sonra evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evraklarla beraber kurumumuza gelmeniz durumunda sizleri ilk özel güvenlik sınavına kaydınızı gerçekleştireceklerdir. Özel güvenlik sınav takvimini görmek için Özel Güvenlik Daire Başkanlığının sitesinde bulunan sınav takvimine buradan bakabilirsiniz.

Özel Güvenlik Eğitimi Başlıyor!

Kayıt işleminden bir kaç gün sonra sınıflar oluşturulur ve dersler başlar. Dersler başlamadan bir kaç gün önce sizlere ders başlama mesajı gelir. Ders başlama mesajında dersin başlayacağı gün ve saat yazar. Sizde bu tarih ve saate göre derslere katılmaya başlarsınız.

Özel Güvenlik Eğitimi Başlıyor

Silahlı olan kursiyerler toplamda 120 saat ders görürken silahsızlar 100 saat ders görürler. Silahlı özel güvenliklerin gördüğü 20 saatlik fazla uygulama ise silah bilgisi ve atış uygulaması olarak geçer. Bu 20 saatin 15 saatini teorik olarak sınıflarda işlenirken 5 saatlik kalan kısmı ise poligonda uygulama atışı olarak geçer.

Derslerin tamamı işlendikten sonra artık sınava girmek için özel güvenlik sınav tarihi beklenir. Bu sınav tarihinden yaklaşık 1 ay öncede sınav harçları toplanır ve sizlere tüm konular hakkında tarafımızca mesaj gönderilir. Sınav harcınızı da ödedikten sonra artık sınav tarihi beklenir.

Sınavda silahsız özel güvenliklerin geçebilmesi için 100 soruluk kısımdan en az 60 puan alması gerekir. Silahlıların ise puan hesaplaması biraz farklıdır. Dilerseniz bunu aşağıdaki videodan daha rahat anlayabilirsiniz.


Bundan sonrası için kafanızda bir kaç soru olacaktır. Sınavdan geçemezsem ne olur? Toplamda kaç sınav hakkım var gibi sorular kafanızda olabilir. Bunlara da hemen cevap verelim.

Eğitim kalitemizin yüksek olmasından dolayı çok fazla kalan kursiyerimiz olmuyor. Ancak yinede özel güvenlik sınavından kalırsanız ne olacak hemen anlatalım.

Özel güvenlik eğitimi gördünüz sınava girdiniz ve kaldınız. Sınavdan kalırsanız toplamda ve peş peşe devam eden sınavlara girmek üzere 4 hakkınız vardır. Her sınava girerken sınav harcı ödemeniz gerekir. Eğer 4 hakkın hepsi biter ve hala sınavlardan geçemezseniz, tekrar kayıt olmak ve yeni dosya açmanız gerekir. Aynı işlem silahlı sınava girip silahsız olarak geçen kursiyerler içinde geçerlidir.

Özel güvenlik eğitimi aldıktan sonra sertifikayı kazanırsanız bundan sonrada yapmanız gereken bazı işlemler olacaktır. Çünkü özel güvenlik görevlisi olarak çalışabilmek için sertifikanın kimliğe dönüştürülmesi gerekir. Tüm bu işlemler içinde sizlere tek tek bilgiyi firmamız verecektir. Anlatılanlarla alakalı kafanıza takılan herhangi bir soru varsa iletişim kısmından bizleri arayarak sorabilirsiniz.

Güvenlik Kursu Sınav Soruları Zor mudur?

Özel güvenlik sınavına girecek olan kursiyerlerin aklında her zaman “güvenlik kursu sınav soruları zor mudur” diye bir soru vardır. Aslında güvenlik sınavlarında sorulan sorular birazda kişiden kişiye değişen bir genel kültür ile alakalıdır. Sınava hiç çalışmadan giren birisi kendi mantığıyla bile en az 40-45 doğru cevap verir. Zaten 60 doğru yapan biriside sınavdan geçer ve özel güvenlik sertifikası sahibi olur.

Bizlerden sizlere tavsiye olacak diğer bir şey ise güvenlik kursu sınav soruları hakkında bir araştırma içerisine girerseniz sitemizin menüsünde bulunan özel güvenlik sınav soru ve cevapları bölümüne çalışmanızdır. Her sınavda aynı sorular çıkmasa da sınav sorularını çözmek size çok şey kazandırır.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü