Özel güvenlik kimlik kartı nasıl yenilenir?

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl yenilenir? Kimlik kartının süresini uzatmak için ne yapılması gerekir? Nereye başvuru yapılır ve nereden kimlik kartı alınır? Tüm bu ve buna benzer sorularınıza cevap verebilmek için sizlere hazırladığımız yazıda özel güvenlik kimlik kartının nasıl yenileneceğinden bahsettik.

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl yenilenir?

Özel güvenlik kimlik kartı süresinin bitmesin en az 6 ay en fazla 1 yıl kala özel güvenlik eğitim kurumuna kayıt yapmanız gerekmektedir. Özel güvenlik kursuna kayıt olmazsanız sınava giremez ve böylece özel güvenlik kimlik kartınızın süresini uzatmazsınız.

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl yenilenir?

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl yenilenir sorusundan önce kimlik kartınızın süresine 6 ay kadar bir süre kaldıysa ilk yapmanız gereken güvenlik kursu kaydınızı yapmanız olacaktır. Kursa yenileme kaydı yaptırmak için aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Silahlı veya silahsız güvenlik kimlik kartı fotokopisi yada sertifika fotokopisi
 • 2 adet resim

Yukarıda da belirttiğim gibi önce bu evrakların hazırlanması ve güvenlik eğitimine katılmanız gerekmektedir. Kursa katılım ve sınava girdikten sonra özel güvenlik kimlik kartı yenilenmiş sayılmaz. Peki nasıl yenilenir?

Güvenlik kimlik kartı nasıl yenilenir?

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl yenilenir sorusuna yukarıda da cevap verdiğimiz gibi sadece sınava girmek yeterli değildir. Sınava girip sertifikanızı aldıktan sonra Özel Güvenlik Şube Müdürlüğüne evraklarınızı teslim etmelisiniz. Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gitmeden önce de güvenlik kimlik kartı yenileme listesindeki gerekli evrakları hazırlamanız gerekir. Bu evrakları görmek için buraya tıklamanız yeterlidir.

Yukarıdaki bağlantı adresi günceldir. Ancak yinede size hazırlamanız gereken evrakları yazmamız gerekirse;

 1. http://e-randevu.istanbul.pol.tr adresinden randevu alınacaktır. Alınan randevu sonrasında randevu kağıdı yazıcıdan yazdırılacak.
 2. Randevu kağıdı ile beraber yenileme eğitim dilekçe örneği de çıkması gerekiyor. Dilekçe örneği çıkmadıysa buradan indirip içini doldurun ve imzalayın.
 3. Üzerinde T.C Kimlik numarası bulunan Nüfus Cüzdanı veya Sürücü Belgesi kimliklerinden herhangi birisinin 2 adet fotokopisi.
 4. Yenileme eğitim sertifikasının aslı ve fotokopisi
 5. Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırma Formu (1 adet asıl 1 adet fotokopi) Bu form bilgisayar ortamında doldurulacaktır. Bu formun örneğini indirmek için tıklayınız
 6. Öğrenim Durumu Belgesi aslı ve 1 adet fotokopisi (Diploma, Mezuniyet Belgesi, Tasdikname, Öğrenci Belgesi, Diploma Kayıp Belgesi vb.)
 7. Biyometrik Fotoğraf (2 adet) (Son 6 ay içinde çekilmiş ve asıl olmalıdır, fotokopi olamaz. Erkek adaylar sakalsız, gömlek-kravatlı ve arka fon beyaz olacak şekilde çektirmelidir. Bayan adaylar abartılı makyajsız, arka fon beyaz olacak. Fotoğraflar Ön Cepheden (Tam karşıdan) çekilmiş olmalıdır.
 8. Kan grubunu gösterir belge (Ehliyet, Nüfus Cüzdanı veya Kan Kartı Fotokopisi)
 9. Özel Güvenlik Kimlik Kartı Aslı ve Fotokopisi
 10. Parmak izi verenlere ait “Parmak İzi ve Fotoğraf Kayıt Formu” nun fotokopisi ( Önceden vermeyenlerin parmak izleri şubede alınacaktır.)
 11. Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti Türk Polis Teşkilatını  Güçlendirme Vakfının T.HalkBankası Opera Şubesindeki IBAN TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-1600096)  nolu hesabına 40 TL yatırılacaktır. (Halk Bankası şubelerinden, Halk Bankası ATM’lerinden, Halk Bankası mobil uygulamalarından yatırılması gerekmektedir.)
 12. E-devlet şifresi ile www.turkiye.gov.tr adresinden veya  Cumhuriyet Savcılıklarından alınan, resmi kurum için Adli Sicil Belgesi (aslı )►Tüm evraklar hazırlandıktan sonra randevu günü ve saatinde Bayrampaşa Kaymakamlık binasında bulunan Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne teslim edilecektir.► Adres: Şişli İlçe Emniyet Müdürlüğü Eski Osmanlı Sokak No:1 Mecidiyeköy/Şişli/İstanbul

Yukarıdaki bilgiler devamlı güncellenmektedir. Ancak yine de en güncel halini bizlere iletişim menüsünden irtibata geçerek sorabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü