Özel güvenlik olmak için kaç puan almak gerekir?

Özel güvenlik olmak için kaç puan almak gerekir? Özel güvenlik sınavında toplam kaç puan alınmalı ve buna benzeyen sınav puanlaması ile alakalı bir çok soru sorulmaktadır. Dilerseniz bu sorularınızın hepsini bu yazımızın devamında okuyabilir ve tam anlamı ile öğrenebilirsiniz.

Özel güvenlik olmak için kaç puan almak gerekir?

Öncelikle özel güvenlik sınavına girecek tüm adaylara başarılar diler ve sınavı başarı ile tamamlayarak meslek hayatlarında iyi yerlere gelmesini temenni ederiz. Özel güvenlik olmak için bilindiği gibi özel güvenlik eğitim kurumuna kayıt olmalı ve eğitim kurumundan İş İşleri Bakanlığı’nın yaptığı sınava giriş yapmanız gerekmektedir.

Özel Güvenlik Sınav Soru Kitapçığı

Özel güvenlik sınavına girdiğinizde size yukarıdaki gibi bir sınav kitapçığı verilecektir. Bu sınav kitapçığında 100 adet temel derslerden 20 adette silah sorusu sorulmaktadır. Silahlılar için toplamda 2,5 saat, silahsızlar içinde 2 saatlik bir süre tanınmaktadır. Peki özel güvenlik olmak için kaç puan almak gerekir?

Özel Güvenlik Sınavı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Yukarıdaki kitapçıkta toplam 125 soru vardır.
 • 100 sorunun her doğru cevabı 1 puandır.
 • 25 adet silah sorunun her doğru cevabı 2 puandır.
 • Silahsız adaylar 25 adet silah sorusunu cevaplamaz.
 • Yanlışlar doğruları götürmez.
 • Cevapları boş bırakmak yerine en yakın cevabı vermeye çalışın.
 • Eğitim kurumunda size verilen ders programındaki ders sayısı kadar soru çıkacaktır. Örneğin güvenlik hukuku dersi 20 ders saati 20 soru çıkacak demektir yada yangın bilgisi dersi 8 ders saati olduğu için 8 soru çıkar.

Silahsız Özel Güvenlik Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Özel güvenlik sınavına girmiş olan silahsız adaylar sınav soru kitapçığında bulunan sadece 100 soruyu yapar. Yani 25 soruluk silah sorularını cevaplamasına gerek yoktur.

Silahsız özel güvenlik adaylarının 100 soruluk kısımdan alması gereken puan 60 puandır. 100 soruluk kısımdaki her doğru cevabın 1 puan olması sonucunda 60 adet doğru yapması yeterli olacaktır.

Silahlı Özel Güvenlik Olmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için alınması gereken puan hesaplaması biraz karışıktır. Ancak bunu da yazı ile şu şekilde anlatabiliriz.

Silahlı özel güvenlik görevlisi yazılı sınavda 100 adet soru + 25 adet silah sorusu ve genelde sınavdan sonraki hafta poligonda yapacağı 5 atıştan sorumludur.

 • 100 soruluk soruların her doğru cevabı 1 puan
 • 25 silah sorularının her doğru cevabı 2 puan
 • 5 adet poligon atışında her isabetli atış 10 puan değerindedir.

Bu duruma istinaden silahlı aday her soru ve atışı doğru yaparsa toplamda maksimum 200 puan yapabilir. Peki silahlı özel güvenlik olmak için kaç puan almak gerekir?

Kafamızda şöyle canlandıralım. 100 soruluk kısma silahsız , 25 soruluk silah soruları ve 5 adet poligon atışına silah kısmı diyelim. Silahlı olarak geçmek için 2 şart aranır.

 1. Silahsız ve silahlı kısmın toplam puanı 120 ve üzeri olmak zorunda
 2. Aynı zamanda hem silahsız kısım 50 ve üzeri hemde silah kısmı 50 ve üzeri puan olmalıdır.

Hemen bir kaç örnek verelim.

60 – 30 – 30 gibi bir puan alırsanız puanların toplamı 120 yapar. Yukarıdaki birinci madde olmuş. Aynı zamanda silahsız kısım 60 yani 50’nin üzerinde. Silah kısmı 30 + 30 = 60 yapıyor. Silah kısmı da 50’nin üzerinde olduğu için bu aday silahlı geçer.

80-24-20 gibi bir puan alması durumunda ne olur? Yukarıdaki hesaplamasının aynısını yaparız. Üç puanı topladığımızda 124 puan yapar. 120 puanı aşmış. Peki silah kısmına bakalım. 24 + 20 = 48. Buranın 50 puan üzerinde olması gerekiyordu. Ancak olmamış. Bu nedenle bu puanlama silahlı olarak geçemez. Bu durumda silahsız olarak geçip geçmediğine bakılır. Silahsız olarak geçmek için silahsız kısmın en az 60 olması gerekir ki 80 alınmış. Bu aday silahsız olarak geçer. Sınav hakları devam ediyor ise bir sonraki sınava tekrar girebilir ve sınavda sadece 25 silah sorusu ve 5 atışa katılır.

Dilerseniz aşağıdaki videodan da özel güvenlik olmak için kaç puan alınmalı sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü