Özel Güvenlik Sınavı Nedir? Nasıl Girilir?

Özel güvenlik sınavı , güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin katıldığı ve sınavlarda başarılı olduğu taktirde özel güvenlik sertifikası aldığı sınavın adıdır. Peki özel güvenlik sınavına kimler katılabilir? Nasıl başvuru yapılır? Kimler özel güvenlik sınavına katılabilir? Özel güvenlik sınavı hazırlık aşamaları nelerdir?

 Özel Güvenlik Sınavı

Özel güvenlik sınavı, İç İşleri Bakanlığı’nın düzenlediği ve Özel Güvenlik Şube Müdürlükleri tarafından organize edilen bir sınavdır. Bu sınav özel güvenlik görevlisi olmak isteyenlerin katıldığı sınav olmakla beraber tamamen resmi bir sınavdır.

Özel Güvenlik Sınavı

Özel Güvenlik Sınavına Nasıl Girilir?

Özel güvenlik sınavına giriş yapabilmek için güvenlik eğitimi veren firmamıza kayıt olmalısınız. Kayıt olduktan sonra silahlı ise 120 saat , silahsız ise 100 saat eğitimlerinizi görüp, sınav kaydınızı yaptırmalısınız. Kurumumuz bu esnada sizlere tüm aşamalarda bilgilendirme de yapacaktır.

Eğitimleriniz bittikten sonra en yakın özel güvenlik sınavı girişini yapabiliyorsunuz. Silahsız sınavdan başarılı olmak için en az 60 puan almalısınız. Eğer silahlı sınava girdiyseniz de ortalama 60 puan almanız gerekmektedir. Ancak siz kurumumuza kayıt olduğunuzda bu ortalama puan için şartları kısacası hangi bölümden kaç puan almanız gerektiğini mutlaka sorun. Ayrıca sizler için daha önce yazdığımız özel güvenlik sınav puanı hesaplama sayfamıza bakarak bilgi alabilirsiniz.

Özel Güvenlik Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Özel güvenlik sınav sonuçları www.ozelguvenlik.pol.tr adresinden açıklanmaktadır. Ancak zaman olarak soracak olursanız temel eğitimler yani ilk defa özel güvenlik kimlik kartı alacakların sınav açıklanma zamanı, sınavdan iki hafta sonra yani yaklaşık 15 gün içerisinde açıklanmaktadır.

Kimlik kartını yenileyenlerin yani özel güvenlik kimlik kartının 5 yıllık süresi dolmaya yakın kimliğini yenileyen veya sertifikasını yenileyenlerin ise 21 gün içerisinde açıklanmaktadır. Diğer bir not ise güvenlik sınavı sonuçları genel olarak CUMA günü açıklanıyor.

Özel Güvenlik Sınavı Soruları

Güvenlik sınavı soruları ve cevapları sitemizde bulunmaktadır. Tüm kursiyerlerimize tavsiyemiz bol bol soru çözmeleridir. Bazen konuda anlamadığınız yerleri geçmiş sınav sorularından bile idrak edebiliyorsunuz.

Özel Güvenlik Sınavı Kaç Haktan Oluşur?

Özel güvenlik sınavı toplamda 4 haktan oluşmakla beraber peş peşe devam eden sınavlara giriş yapabiliyorsunuz. Örneğin ilk sınava girip kaybettiyseniz bir sonraki sınava sadece sınav harcı ödeyerek giriş yapabiliyorsunuz.

Peki dört hakta da kazanamazsam ne olacak? Çok zor görülen bir ihtimaldir. Ancak dört hakkınızda da sınavı kazanamazsanız dosyanız yanar ve tekrar kayıt olmanız gerekir.

Güvenlik Sınavı Ertelenir mi?

Özel güvenlik sınav tarihleri sene başında İç İşleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortaklaşa bir çalışma sonucunda oluşturulur. Bu çalışma sonucunda bir yıl içerisinde 6 adet özel güvenlik sınav tarihi belirlenir.

Ancak sınav tarihlerine denk gelen olağanüstü bir hal olursa (seçim, bazı sınav tarihleri ile çakışması, LGS, DGS ve benzeri sınavlar) sınav tarihi ertelenebiliyor. Bu tip durumlarda da kursumuz sizlere mutlaka bilgi vermektedir.

Özel Güvenlik Sınavı Okulda mı Oluyor?

Evet. Özel güvenlik sınavı okullarda ve polis gözetiminde olmaktadır. Sınav yerleri Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından belirlenmekle beraber evinize yakın bir okul olmayabiliyor. Ancak İstanbul’da çok fazla sınav girişi olduğundan dolayı merkezi bölgelerde yapılıyor. Genel olarak Şişli ve çevre ilçelerinde oluyor.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü