Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Zamanı Gelenler

Özel güvenlik yenileme eğitimi zamanı gelenler için çok önemli olan bu yazımızda kimlik kartınızı yenilemez ve süresini uzatmazsanız neler olabileceği, size ne gibi mağduriyetler yaşatacağı ile alakalı bilgileri paylaşmak istedik.

Özel Güvenlik Yenileme Eğitimi Zamanı Gelenler

İlk defa özel güvenlik eğitimi aldıktan sonra özel güvenlik kimlik kartınızın arka yüzünde özel güvenlik kimlik kartı geçerlilik süresi yazar. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi özel güvenlik kimlik kartı geçerlilik süresi çalışan özel güvenlik ve özel güvenlik çalıştıran kurumlar için son derece önemlidir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Geçerlilik Süresi

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun ve Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile Birleştirilmiş Genelge’de şu madde dikkati çekmektedir.

“Temel eğitim sonunda çalışma izni (özel güvenlik kimliği) olanların her 5 (beş) yılda bir yenileme eğitimi almaları ve haklarında güvenlik soruşturması yapılması gerektiğinden kimlik kartı süresi dolan özel güvenlik görevlilerinin çalıştırılmayacağı, kimlik süresinin bitmesine bir yıl yada daha az kalan özel güvenlik görevlilerinin yenileme eğitimi için kayıt olmaları halinde eğitim süresince özlük haklarından yoksun bırakılmayacağı ve iş akitlerinin devam edeceği” belirtilmiştir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartımı Yenileme Yapmazsam Ne Olur?

Özel güvenlik yenileme eğitimi zamanı gelenler kimlik kartını yenilemez ise ne olur? “Yenileme eğitim süresi dolan ve eğitim almayan veya eğitime kayıt olup, yenileme eğitimi alan ancak dosyasını teslim etmeyen veya güvenlik soruşturması yapılmayan hiç bir özel güvenlik görevlisinin görev yapmasının mümkün olmayacağıözel güvenlik çalıştıranların en kısa süre içerisinde eksikliklerin giderilmesini, giderilmediği taktirde 5188 Sayılı Kanunun 20. madde d) bendindeki hükümlerin doğrultusunda idari işlem yapılacağı (bu maddede eksiklikleri gidermeyenlere İKİBİN Türk Lirası idari ceza verileceği belirtilmektedir)

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Yenilenmezse Cezası Nedir?

Özel güvenlik yenileme eğitimi zamanı gelenler yani çalışan özel güvenlik görevlisi kimlik kartını yenilemezse veya özel güvenlik kimlik kartını yenilemeyen güvenlik görevlisini çalıştıran iş yerlerine nasıl uygulama yaptırımı olduğunu ve yapılması gerekenleri kısaca toparlayacak olursak;

  • Özel güvenlik kimlik süresi dolanların, özel güvenlik olarak çalışmaya devam edebilmelerinin ancak soruşturma sonuçlandıktan sonra mümkün olabileceğini bilmeniz gerekmektedir. Yani kursa yazılıp, eğitime başlamasının yeterli olmadığını bilmeniz gerekmektedir.
  • Yenileme sertifikasını ve hazırlanması gereken kimlik başvuru evraklarını emniyet birimlerine teslim ettikten sonra “Yenileme evrakı teslim alınmıştır” ibareli kaşenin başvuru esnasında değil “güvenlik araştırma ve soruşturmanın” olumlu olmasından sonra verildiğini bilmeniz gerekmektedir.
  • Yenileme eğitimi için kursa başvuru yapan özel güvenlik görevlisi kimlik kartı süresinin son zamanında değil, kimlik bitimine en az 6 ay en fazla 1 yıl öncesinde başvuru yapması gerekmektedir.
  • Özel güvenlik kimlik kartı süresinin bitmesi halinde özel güvenlik görevlisinin çalıştırılmayacağı açıkça belirtilmiştir.
  • Kimlik süresi biten özel güvenlik görevlisinin iş akdine son verilmesi gibi durumlarda tam sorumlu olarak özel güvenlik görevlisi görülmektedir.

Özel güvenlik yenileme eğitimi zamanı gelenler mutlaka kimlik süresini takip etmelidir. Çünkü buradaki tüm sorumluluk özel güvenlik görevlisinin üzerindedir. Aksi halde tazminat almadan işten çıkarılma veya kursa kayıt yaptırsa bile geçerlilik süresi dolan kimlik kartı geçerlilik hükmünü kaybetmektedir.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü