Silahlı Güvenlik Eğitimi Almak İstiyorum!

Silahlı güvenlik eğitimi almak ve sizde resmi kimlikli özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız bu yazımızda sizlere en güncel bilgileri anlatacak ve silahlı özel güvenlik görevlisi olma yolunda sizlere rehber olacağız. Hazırsanız başlayalım.

Silahlı Güvenlik Eğitimi Başlangıcı

Silahlı özel güvenlik eğitimi almak ve silahlı özel güvenlik sertifikası almak için bir kaç şart var. Bu şartlar şöyledir;

 • 21 yaşında olmak
 • En az lise mezunu olmak

Ayrıca özel güvenlik görevlisi olabilmek için buradaki genel şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Tüm bu şartlar tutuyorsa artık silahlı güvenlik eğitimi alabilir ve sende özel güvenlik görevlisi sektörüne giriş yapabilirsin demektir.

Peki silahlı güvenlik eğitimi almaya karar verdin. Ancak şimdi ne yapmak gerekir? Sadece karar vermek yeterli mi? Değil tabi ki ancak karar vermek işin yarısını bitirmek demektir.

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi Başlangıcı ve Kursa Kayıt

Özel güvenlik kursumuza yazılmak için yukarıdaki evrakları hazırladıktan sonra firmamıza gelip kaydınızı açtırabilirsiniz. Kaydınızı açtırdıktan sonra evraklarınız sisteme yüklenecek ve bildirimleriniz yapılacak. Ardından özel güvenlik dersleriniz başlayacak.

1- Özel Güvenlik Kursu Kayıt Evrakları

İlk yapman gereken şey özel güvenlik kursu yani bize kayıt yaptırmak için gereken evrakları hazırlamaktır. Peki özel güvenlik kursuna kayıt yaptırmak için gerekli evraklar neler?

 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi
 • 2 Adet Biyometik Resim
 • Diploma Fotokopisi
 • Devlet Hastanesinden Alınan Heyet Raporu

Not: Sağlık raporu devlet hastanesinden alınması zorunludur. Ayrıca sağlık kurul raporudur. Raporun karar kısmında mutlaka “Silahlı özel güvenlik görevlisi olur” ibaresi geçmelidir.

2- Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi Başlangıcı

Yukarıdaki özel güvenlik kurs kayıt evraklarını hazırladıktan sonra kursumuza gelip kaydınızı açtırabilirsiniz. Kursa kayıt olduktan sonra firmamız gerekli bildirimleri ve sistem girişlerini yapacaktır.

Girişler tamamlandıktan sonra sizi en yakın özel güvenlik sınavına dahil edeceğiz. Ancak sınava girmeden önce derslerinizi de görmeniz gerekecek.

Silahlı özel güvenlik eğitimi toplamda 15 gün süren bir eğitimdir. Eğitimler kurumuzda bulunan uzman eğiticiler ile yapılır. Uzman eğiticilerimizin büyük çoğunluğu genel kolluk personeli veya emeklisidir. Yani emniyet kadrosunda görev yapmış uzman eğiticilerdir.

Silahlı özel güvenlik eğitimi başlangıç günü ve saatleri size kısa bir süre sonra arama veya sms yolu ile iletilir. Ders başlangıç günü kurumumuza gelerek 15 gün boyunca eğitim görürsünüz.

Özel güvenlik eğitimlerinde hangi dersleri göreceğiniz konusu aşağıda sizlere bilgilendirme yapalım. Çünkü özel güvenlik dersleri matematik veya biyoloji gibi dersler değildir. İşin özü ile alakalı dersler görülmektedir.

Uzman eğiticilerimizin hepsi en az 10 yıllık tecrübeye sahiptir.

3- Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi Dersleri

Özel güvenlik dersleri haftanın altı günü olur ve bir gün tatil olmak üzere devam eder. Yukarıda da değindiğimiz gibi silahlı özel güvenlik eğitimi dersleri ve konuları şöyledir;

 • Özel Güvenlik Hukuku
 • Özel Güvenlik Tedbirleri
 • Etkili İletişim
 • Yangın ve Tabi Afetlerle Mücadele
 • Genel Kolluk ile İlişkiler
 • Kalabalık Yönetimi
 • Kişi Koruma ve İnsan Hakları
 • Güvenlik Sistem ve Cihazları
 • Uyuşturucu Madde Bilgisi
 • Temel İlk Yardım Bilgisi
 • Silah Bilgisi ve Atış

 

4- Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi Uygulama Dersleri

Silahlı özel güvenlik eğitimi dersleri teorik yani sınıf içerisinde görüldüğü gibi bazı dersler ise uygulama sınıfı ve poligon ortamında atış olarak gerçekleşiyor.

Silahlı özel güvenlik eğitiminin en güzel uygulaması ise poligonda atış yaparak gerçekleşiyor. Tabi daha öncesinde uzman eğiticilerimiz tarafından sizlere silah bilgisi yani silah parça ve görevleri ile silah sökme takma, kuru tetik çalışması, nişan alma gibi eğitimler veriliyor.

Poligonda ise aldığınız teorik eğitimi pratik hale getiriyorsunuz. Poligonda size 25 adet mermi veriyoruz. Bu mermiler ile yanda gördüğünüz yarım boy insan figürüne atış yapıyorsunuz ve başarılı sayılabilmek için 25’te en az 15 adet hedefte isabet olması gerekiyor.

Silahlı özel güvenlik eğitimi ve atışlar bittikten sonra artık sınav zamanını beklemeye geçiyorsunuz. Evinizde bol bol test çözerek sınava hazırlanıyorsunuz ve sınav tarihi geldiğinde sınava girerek sınav başarı ortalamasını geçmeyi başarıyorsunuz.

Özel güvenlik sınavında nelerin olduğunu, nasıl bir süreç olduğunu da yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

5- Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi ve Sertifikası Sınavı

Silahlı özel güvenlik eğitimi sınavı Milli Eğitim’e bağlı okullarda gerçekleşmektedir. Sınava girmeden önce kurumumuzdan sınav giriş belgenizi alır ve sınava gireceğiniz okula gidersiniz.

Silahlı özel güvenlik sınavında karşınıza toplamda 100 adet temel derslerden soru ayrıca 25 adette silah sorusu gelecektir. Hepsi test şeklindedir. Sınava girdiğiniz günden bir hafta sonra ise atış sınavı olur.

Atış sınavında ise size 5 adet mermi verilir ve bu 5 adet mermiyi 7 metre uzaklığa gönderilen atış kağıdına atış yaparsınız. Böylece silahlı özel güvenlik sınavınız tamamlanır.

Özel güvenlik sınav sonuçları atışlardan yaklaşık 10 gün sonra açıklanır. Kazandığınız durumda ise açıklanma tarihinden sonra 10-15 gün içerisinde örnekte gördüğünüz gibi özel güvenlik sertifikası çıkar. Ancak özel güvenlik sertifikası ile çalışılamaz! Özel güvenlik sertifikasını kimliğe çevirmeniz gereklidir.

Özel güvenlik sertifikanızı kurumumuzdan teslim aldıktan sonra özel güvenlik kimlik kartı müracaatını yapmanız gereklidir. Bu konu hakkında sertifikanızı bizden teslim aldığınızda zaten size gerekli bilgiler verilecektir.

Müracaat sonrasında özel güvenlik kimlik kartı evinize PTT yolu ile gönderilir. Artık kimlik kartınızı elinize aldıktan sonra Türkiye sınırları içerisinde her özel güvenlik projesine iş başvuru yaparak güvenlik sektörüne giriş yapabilirsiniz.

Silahlı özel güvenlik eğitimi konusunda özel güvenlik kurs ücretleri veya buna benzer sorularınız olursa mutlaka bizlerle İLETİŞİM sayfamızdan irtibata geçerek soru sorabilirsiniz.https://www.pointguvenlik.com/iletisim/