Silahlı Güvenlik Eğitimi (Güncel Bilgi)

Silahlı güvenlik eğitimi alıp silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayları ilgilendiren bu yazımızda sizlere silahlı güvenlik görevlisi olmak için tüm detayları anlatmak ve bilgilendirmek istiyoruz. Bu yazı sizlere silahlı güvenlik eğitiminde büyük bir kılavuz olacaktır.

Silahlı Güvenlik Eğitimi

Silahlı güvenlik eğitimi

Silahlı güvenlik eğitimi alabilmek ve silahlı güvenlik görevlisi olabilmek için bazı şartlar vardır. Bu şartlardan ilki yaş ve mezuniyet şartıdır. Silahlı güvenlik görevlisi olabilmeniz için şartlar şu şekildedir;

 • 21 yaşından gün almış olmak (21 yaşında olmak)
 • En az lise mezunu olmak

şartları aranmaktadır. Eğer yukarıdaki şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız silahlı güvenlik görevlisi olmanızda ki ilk şartı halletmiş oluyorsunuz.

Silahlı Güvenlik Eğitimi ve Silahsız Güvenlik Eğitimi Arasındaki Farklar

Mutlaka kafanızdaki sorulardan biriside bu eğitime kayıt olma esnasında arasındaki farkların ne olduğunu iyi anlayabilmekten geçer. Acaba silahlı olarak mı yazılsam yoksa silahsız olarak mı? Dilerseniz bu farkları da kısaca anlatalım.

 1. Silahlı güvenlik olmak için şartlar tutuyorsa silahlı güvenlik eğitimi almanızı tavsiye ederiz. Çünkü silahsız kimlik alır ve sonrasında silahlı bir projeye geçmek isterseniz tekrar sınava girmek zorunda kalır ve tekrar tekrar masraf yapmak zorunda kalırsınız.
 2. Bazı silahlı projeler, silahsız projelerden bir miktar daha fazla maaş ücreti öderler.
 3. Silahlı kimlik kartına sahip olduğunuzda hem silahlı hem silahsız projelerde çalışırsınız.
 4. Yarın bir gün başka bir projeye geçtiğinizde veya daha iyi imkanlarla silahlı bir proje bulduğunuzda eğer silahsız kimliğiniz varsa geçiş yapamazsınız.

Silahlı Güvenlik Eğitim Kurumu

Peki başka neler yapılması gerekiyor? Yukarıda belirttiğimiz gibi yaş ve mezuniyet şartlarına uyuyorsanız artık özel güvenlik eğitimi almak için kurumumuza başvuru yapabilirsiniz. Sizlerden başvuru yaparken bir kaç evrak isteyeceğiz. Bunlar silahlı güvenlik olmak için gerekli kayıt evrakları olarak geçer. İstediğimiz evraklar ise şöyledir;

 • 2 adet vesikalık resim
 • Diploma fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Sağlık Raporu (Devlet Hastanesinden alınması zorunludur. Heyet raporu olarak geçer ve raporun karar kısmında “Silahlı özel güvenlik görevlisi olur” ibaresi geçmesi gereklidir.)

NOT: Sağlık raporunu alabilmek için dilerseniz kurumumuzla irtibata geçebilir dilerseniz de 182 MHRS sisemini arayıp, hastaneden randevu alabilirsiniz.

Silahlı Güvenlik Eğitimi Dersleri ve Derse Başlama

Silahlı özel güvenlik eğitimi alabilmeniz için yukarıdaki evrakları kurumumuza teslim ettikten sonra sizleri tercihinize göre sabah veya öğleden sonra başlayan sınıflarımıza dahil ediyoruz. Dersler başlamadan bir kaç gün önce sizlere bilgi mesajı göndeririz. Dersin başlayacağı gün kurumumuzda olur ve derslere katılırsınız.

Silahlı güvenlik eğitimi veya silahsız güvenlik eğitimlerimizde uzman eğiticilerimiz ve öğretmenlerimiz sizi en iyi şekilde eğitir ve özel güvenlik sınavına hazırlarlar. Silahlı güvenlik eğitimi yaklaşık olarak 17 (on yedi) gün sürer. Eğitimleriniz bittikten sonra gireceğiniz sınavı beklersiniz.

Silahlı güvenlik eğitiminde göreceğiniz dersler ve ders saatleri hakkında da bilgi vermek isteriz. Çünkü silahlı güvenlik eğitimi dersleri, matematik, tarih, biyoloji gibi derslerden değil, mesleki derslerden oluşmaktadır. Güvenlik eğitimi derslerini veren eğitmenler konularında uzman ve geneli genel kolluk kuvvetlerinde çalışan veya emekli olmuş uzman kişiler tarafından verilir.

Silahlı Güvenlik Eğitimi Dersleri ve Saatleri

 • Özel güvenlik hukuku ve kişi hakları (20 ders saati)
 • Güvenlik tedbirleri (20 ders saati)
 • Etkili İletişim (12 ders saati)
 • Temel ilk yardım (10 ders saati)
 • Kalabalık yönetimi (10 ders saati)
 • Kişi koruma (9 ders saati)
 • Yangın bilgisi (8 ders saati)
 • Güvenlik sistem ve cihazları (5 ders saati)
 • Genel kollukla ilişkiler (4 ders saati)
 • Uyuşturucu madde bilgisi (2 ders saati)
 • Silah bilgisi ve atış (20 ders saati)

Yukarıda yazılı olan dersler silahlı güvenlik eğitimi olarak görülmesi gereken zorunlu derslerdir. Tüm bu derslere eğitmenler giriş yapar ve sizlere müfredat konularını sınıf ortamında aktarır.

Not: Hangi ders saati kaç saat ise sınavda yaklaşık olarak o kadar soru çıkacak anlamına gelir. Örneğin, kalabalık yönetimi dersi 10 ders saati ise 10 adet soru çıkacaktır veya güvenlik sistem cihazları dersi 5 ders saati ise sınavda bu dersten 5 adet soru çıkacak anlamına gelir. Sadece silah bilgisi dersinde 20 ders saatidir ve 25 adet soru gelir.

Silahlı Güvenlik Eğitimi Sınavı

Silahlı güvenlik sınavından yaklaşık bir hafta önce kurumumuzdan sınav giriş belgenizi teslim alırsınız. Sınav günü belge ve nüfus cüzdanınız ile yanınızda kurşun kalem ve silgi ile sınava giriş yaparsınız. Sınavda önünüze silahlı güvenlik eğitimi test kitapçığı verilir. Bu test kitapçığında 100 adet temel soru ve 25 adet silah sorusu bulunur.

Silahlı güvenlik eğitimi aldığınız için kitapçıkta bulunan toplam 125 sorunun hepsini cevaplarsınız. Sınavdan yaklaşık bir hafta sonra yine sınav giriş belgenizde yazar. Silahlı güvenlik eğitimi sınav atışına katılırsınız.

Bu atışta 5 adet mermi ile 15 metre mesafedeki insan siluetine atış yaparsınız. Silahlı güvenlik eğitimi atış kağıdını aşağıda görebilirsiniz. Böylece silahlı güvenlik eğitimi sınavınız tamamlanır.

Silahlı güvenlik eğitimi atış kağıdı

Sınavı atışında yukarıdaki atış kağıdına nişan alınır. İnsan silueti içerisinden her isabetli vuruş 10 puandır. Sınav esnasında hedef 15 metre ileriye gönderilir ve 15 metre mesafeden 5 adet atış yaparsınız.

Silahlı Güvenlik Eğitimi Sınav Sonuçları

Silahlı güvenlik eğitimi sınavından sonra yaklaşık 20 gün içerisinde sınav sonuçları açıklanır. Ancak sınav sonucunun tam olarak ne zaman açıklanacağını kurumumuzdan öğrenebilirsiniz. Silahlı güvenlik eğitimi sınav sonuçlarına buradan bakabilirsiniz.

Sınav sonuçlarında “Silahlı” yazdığı taktirde başarılı oldunuz anlamına gelir. Bu aşamadan sonra kurumumuza gelecek olan sertifikanızı bir kaç gün sonra teslim alır ve artık özel güvenlik kimlik kartınızı çıkartmak için müracaat edebilirsiniz.

Sizlere silahlı güvenlik eğitimi konusunda tüm detayları vermek için hazırladığımız bu yazımızda mutlaka sormak isteyeceğiniz sorularda olacaktır. Sorularınızı iletişim menümüzdeki ofislerimizi arayıp sorabilir ve tüm bilgileri bizlerden alabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kursu Mecidiyeköy - Özel Güvenlik Kursu Şirinevler - Özel Güvenlik Kursu Bağcılar -  Özel Güvenlik Eğitimi Avcılar - Eyüp Özel Güvenlik Kursu - Özel Güvenlik Eğitimi Bahçelievler, Özel Güvenlik Kursu Yenibosna Özel Güvenlik Eğitimi Şişli Özel Güvenlik Kursu Osmanbey Okmeydanı Özel Güvenlik Kursu Özel Güvenlik Eğitimi Harbiye Özel Güvenlik Eğitimi Taksim Özel Güvenlik Eğitimi Levent Özel Güvenlik Eğitimi 4.Levent Esenler, Özel Güvenlik Eğitimi Güngören, Özel Güvenlik Kursu Bakırköy, Özel Güvenlik Eğitimi Başakşehir, Özel Güvenlik Kursu İkitelli, Özel Güvenlik Eğitimi Güneşli Özel Güvenlik Eğitimi Sefaköy Özel Güvenlik Kursu Küçükçekmece Özel Güvenlik Kursu Sefaköy Küçükçekmece Özel Güvenlik Eğitimi Özel Güvenlik Eğitimi Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Seyrantepe Özel Güvenlik Kursu Gültepe Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kağıthane Özel Güvenlik Kursu Kadıköy Özel Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Kadıköy Güvenlik Eğitimi Kadıköy, Güvenlik Kursu Sarıyer, Güvenlik Kursu Beylikdüzü