Lise mezunu olmayan silahlı güvenlik sertifikası alabilir mi?

Lise mezunu olmayan silahlı güvenlik sertifikası alabilir mi? İlla lise mezunu mu olması gerekiyor? İlk okul mezunu silahlı özel güvenlik sertifikası çıkartabilir mi? Tüm bu sorularınızı cevaplayacak nitelikte tüm bilgileri yazımızın devamında görebilirsiniz.

Silahlı özel güvenlik sertifikası almak için 5188 sayılı kanuna göre bazı şartlara uyumlu olmanız gerekmektedir. Bu şartlar şöyledir;

  • “Silahlı özel güvenlik olabilmek için 21 yaş ve en az lise mezunu olmak” şartı aranmaktadır.

Yukarıda bulunan şarta dikkat ederseniz silahlı güvenlik sertifikası alabilmeniz için hem 21 yaşına girmiş hemde en az lise mezunu olmanız gerektiğini belirtiyor. Aksi halde silahlı güvenlik sertifikası alamazsınız. Bu madde kanunda net olarak belirtilmiştir.

Lise Mezunu Olmadan Silahlı Sertifika Alabilirsin Dediler

Eğer size lise mezunu olmadan silahlı güvenlik sertifikası alabilirsiniz veya silahlı güvenlik kimlik kartı alabilirsiniz dedilerse kesinlikle bu YALANDIR! Çünkü kanun maddesinde net olarak belirtilmiştir. Bunu size söyleyen ya kanun maddesini bilmiyor veya sizin paranızı alıp bir şekilde sizi dolandırmayı düşünüyordur.

Liseden Mezunu Olmama Çok Az Kaldı Silahlı Sertifika Alabilir miyim?

Yine alamazsınız. Çünkü özel güvenlik kursuna kayıt yaptırabilmek için sizden bazı evraklar istenecektir. Bu evraklar silahlı güvenlik sertifikası için şöyledir;

  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Diploma veya Öğrenci Belgesi
  • 2 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • Sağlık Raporu – Heyet Raporu (Devlet hastanesinden alınması zorunludur. Üzerinde KBB, Ortopedi, Nöroloji, Psikiyatri ve Göz doktorlarının kaşesi, baş hekim onayı ve rapor üzerinde mutlaka “Silahlı Özel Güvenlik Olur” ibaresi yer almalıdır.)

Bu evrakları güvenlik kursuna ibraz etmeli ve teslim etmelisiniz. Bu evraklardan herhangi bir tanesi eksik olması durumunda veya lise mezunu olmadığı tespiti durumunda hem kursunuz iptal edilir hemde kurs ihtar yer. Bu nedenle lise mezunu olmayan silahlı güvenlik sertifikası alamaz.