Özel Güvenlik Boy, Kilo, Mezuniyet ve Yaş Sınırları

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar, özel güvenlik boy kilo sınırı var mı, özel güvenlik için boy kaç olmalı, güvenlikte kilo sınırı var mı, özel güvenlik yaş sınırı kaç gibi bir çok soru sormaktadır. Bizde bu sorulara yanıt olması amacıyla sizler için tüm bu soruların cevaplarını bir yazı altında sizler için topladık.

Özel Güvenlik Boy, Kilo Sınırı Var mı?

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen bir çok kişinin aklında boy veya kilo sınırı var mı sorusu oluyor. Bu konuya şöyle bir açıklama yapmak doğru olacaktır.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler bildiğiniz gibi Devlet Hastanesinden Sağlık Raporu almak zorundadır. İster silahlı özel güvenlik isterseniz de silahsız özel güvenlik olun bu sağlık raporunu almadan güvenlik görevlisi olamazsınız. Dolayısı ile bu sağlık raporunu alırken KBB, Göz, Psikiyatri, Ortopedi ve Nöroloji gibi bölümlere muayene oluyorsunuz. Bu bölümlerden herhangi birinde bir sorun yaşarsanız dolayısı ile olumsuz sağlık raporu çıkabiliyor.

Bu bölüm doktorlarından herhangi birisi sizin kilonuz veya boyunuzun özel güvenlik görevlisi olmaya elverişli olmadığına kanaat getirirse bu sefer gerekli testlere girmeniz gerekebiliyor.

Örneğin; Boyu 1.55 ve kilosu 155 olan erkek bir aday obezite olduğu kanaat getirilirse hasta özel güvenlik sağlık raporu alamaz. Alamadığı içinde güvenlik görevlisi olamaz!

Ancak siz bu durumu boyu 1.55 olan birisi veya kilosu 120 olan birisi ile karıştırmayın. Normalde özel güvenlik görevlisi olacak adaylarda boy ve kilo şartı aranmamaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi özel güvenlik görevlisi olmaya engel olan bir kilo ve boy durumu söz konusu olduğu zaman problem olabiliyor.

Örneğin sektörde çalışan 1.52 boyunda özel güvenlik görevlisi çalışmaktadır. Ayrıca yine aynı sektörde 120 kilo özel güvenlik görevlisi de çalışıyor. Eğer sizde boy ve kilonuzun özel güvenlik görevlisi olmaya bir sorun yaratmayacağını düşünüyorsanız ön kaydınızı yaptırabilirsiniz.

Özel Güvenlik Mezuniyet ve Yaş Sınırı

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların kafasını kurcalayan diğer bir soru ise özel güvenlik mezuniyet ve yaş sınırı var mı sorularıdır.

Özel güvenlik görevlisi olmak için yaş ve mezuniyet şartı vardır. Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak için 21 yaş ve en az lise mezunu olmak gerekiyor. Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen bir aday için ise 18 yaş ve en az ortaokul yani 8 yıllık ortaöğretim mezunu şartı vardır.

Belki şunu da kendinize soruyor olabilirsiniz. Örneğin; Ben 52 yaşındayım güvenlik görevlisi olabilir miyim? Evet tabi ki olabilirsiniz. Eğer özel güvenlik görevlisi olmaya sağlık koşullarınız el veriyorsa neden olmasın?

Özel güvenlik olmak için alt yaş sınırı ve mezuniyet sınırı vardır. Ancak üst yaş sınırı yoktur. 45 yaşında veya 50 yaşında özel güvenlik olmak isteyen olabilir. Ancak gençlere göre iş imkanı biraz daha az olacaktır. Gerçekleri söylemek gerekirse bir havalimanında belki güvenlik görevlisi olamayabilirsiniz. Ancak sitelerde veya şantiyelerde hatta bankalarda güvenlik görevlisi olabilirsiniz. Yani üst yaş size bir sınır değildir ve güvenlik görevlisi olabilirsiniz.