Silahlı özel güvenlik eğitimi kaç gün?

Silahlı özel güvenlik eğitimi almak istiyorsunuz ancak eğitimlerin kaç gün sürdüğünü mü merak ediyorsunuz? Aşağıda sizlere silahlı özel güvenlik eğitiminin kaç saat, kaç gün ve hangi derslerden oluştuğu hakkında tüm detaylı bilgileri anlatacağız. 

Silahlı özel güvenlik eğitimi kaç gün sürer?

Silahlı güvenlik eğitimi almak özel güvenlik görevlisi adaylarının en çok sorduğu sorulardan biriside Silahlı güvenlik eğitimi kaç saat sürer sorusudur. Özel güvenlik adayların kafasındaki bu sorulara yanıt olarak aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında silahlı özel güvenlik eğitimi almak isteyen aday toplamda 120 ders saati eğitim görmesi zorunludur. Bu saat 119 olamadığı gibi 121 saatte olamaz.
Ancak bir çok silahlı güvenlik eğitimi almak isteyen aday saatin dışında kaç gün süreceği ile alakalı da bilgi almak isteyebilir. Eğitimin kaç gün süreceği ile alakalı bilgiyi de sizlerle paylaşalım.

Özel güvenlik eğitim kurumları ve okulları bir gün içerisinde maksimum 8 saat minimum 1 saat ders verebilir. 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında kursiyere 9 saat eğitim vermesi yasaktır.

Buna göre özel güvenlik eğitim kurumu ders programı hazırlar. Silahlı güvenlik eğitimi 120 saat sürdüğüne göre ve güvenlik eğitim kurumu maksimum günde 8 ders saati ders verirse 120/8 dediğimizde 15 güne tekamül edecektir. Kısacası silahlı güvenlik eğitimi kaç gün sürer sorusuna 15 gün olarak cevap verebiliriz. Ancak özel güvenlik okulu 15 günlük eğitimde yine 5188 Sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında ders verdiği 7 günde yani bir hafta içinde mutlaka 1 günde tatil izni vermesi şarttır. 15 günlük silahlı güvenlik eğitimine tatil günlerini de dahil edersek 17 gün olacaktır.

Silahlı Güvenlik Eğitiminde Hangi Dersler Kaç Saat?

Silahlı özel güvenlik eğitimi esnasında aşağıda belirtilen dersler ile hemen yanında yazan saatler kadar ders eğitimi alması gerekmektedir. Bu eğitim saatlerinin ne aşağısı ne de yukarısı olamaz. Örneğin güvenlik tedbirleri dersi 20 ders saati ise 21 saat veya 19 saat ders alması yasaktır. Tam 20 ders saati dersi alması gerekir.

 1. Özel güvenlik hukuku ve kişi hakları (20 saat)
 2. Güvenlik tedbirleri (20 saat)
 3. Güvenlik sistem ve cihazları (5 saat)
 4. Temel ilk yardım (10 saat)
 5. Genel Kollukla ilişkiler (4 saat)
 6. Yangın güvenliği ve tabii felaketlerde müdahale tarzı (8 saat)
 7. Silah bilgisi ve atış (20 saat)
 8. Etkili iletişim (12 saat)
 9. Kalabalık yönetimi (10 saat)
 10. Kişi koruma (9 saat)
 11. Uyuşturucu madde bilgileri (2 saat)

Silahlı güvenlik eğitimi kaç saat sürer ile alakalı tüm bilgileri sizlerle paylaşmış olduk. Yinede sormak istediğiniz bir soru olursa iletişim menüsünden bizlere ulaşabilir ve dilediğiniz soruyu sorabilirsiniz.